Uyuşturucu Beynimizi Nasıl Etkiler ?

Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Beynimizi Nasıl Etkiler?

Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Beynimizi Nasıl Etkiler, Bağımlılık beyin ve davranışlarımızı etkileyen bir hastalıktır. Eğer bir uyuşturucu bağımlısıysanız, uyuşturucunun size ne kadar zarar verdiğine bakmaksızın bu maddeyi kullanma dürtüsüne karşı koyamazsınız. Uyuşturucu bağımlılığından kastım yalnızca eroin, kokain veya benzeri yasadışı maddeler değil. Bunların yanı sıra alkol, nikotin, ağrı kesici gibi maddelere de bağımlılığınız söz konusu olabilmekte.

İlk başta bir ilaç almayı tercih edebilirsiniz ve bu ilaç sayesinde iyi hissetmeniz hoşunuza gidecektir. Ve bu ilacın kullanımını kontrol edebileceğiniz hissini kabul edersiniz. Anca bir süre sonra beyniniz çalışma şeklini değiştirir ve bu dürtüye kaybetmeye başlarsınız. Fiziksel değişiklikleriniz uzun sürebilir. Kontrolünüzü kaybetmeye başladığınızda da sizi zarar verici davranışlara sürükleyebilirler.

Uyuşturucu madde kullanımı, yasal veya yasal olmayan maddeleri gerekenin dışında kulanmaya başladığınızda ortaya çıkmaya başlar. Olması gereken dozun üstünde alabilir veya size ait olmayan reçeteyi kullanabilirsiniz. Amacınız o an kendinizi iyi hissetmek, stresinizi azaltmak ve gerçeklerden kaçınmak olacaktır. Ve bu şekilde kullanamaya devam etmeniz sağlıksız durumların önünü açarak yaşam kalitenizi zamanla çok daha vahim durumlara getirecektir.

Bağımlılık, madde olmaksızın duramadığınız zamandır. Sağlığınızı tehlikeye atmanız sizin ve sevdikleriniz için maddi, manevi ve diğer sorunlara sebep olacaktır.

Beyniniz Üzerindeki Etkisi;

Beyniniz, sizi iyi hissettiren deneyimleri tekrarlamak üzere programlanmıştır. Bu yüzden tekrar tekrar yapmak için kendini motive eder. Bağımlılık sağlayan ilaçlar beynimizin ödül sistemini hedef alır. Beynimizi dopamin kimyasalı ile doldurarak yoğun bir zevk hissi uyandırır. Ve bu zevki kovalamak üzere madde kullanımına devam ederiz. Zamanla beynimiz ekstra dopamine alışır ve bu yüzden aynı hisse ulaşmak için ilacın dozunu arttırmayı deneriz. İşte bu aşamadan itibaren tehlikenin boyutu daha da büyümektedir. Ailenizle yemek yemek ve sohbet etmek gibi günlük alışkanlıklarınız size daha az keyif verdiğinden insanlardan kaçış noktasına geliriz.

İlerleyen süreçlerde hafıza, karar verme, öğrenme kabiliyeti gibi beynimizin önemli yetilerini iyiden iyiye kaybetme dönemi başlar. Kontrol dışına çıkan beynimiz ilaç aramaya devam eder. Bunun için her yolu dener.

Kimler Bağımlı Olmaya Daha Fazla Meyillidir ?

Her insanın vücudu ve beyni farklıdır bu yüzden de ilaçlara her insanın verdiği tepki değişkenlik gösterir. Bazıları ilk denedikleri andan itibaren daha fazlasını isterken, bazıları ondan nefret eder ve bir daha asla denemek istemezler.

Uyuşturucu kullanan herkes bağımlı olacak diye bir durum yoktur. Ancak herhangi yaşta herhangi biri için bu sonuç kaçınılmaz olabilir. Gençlerde aile öyküleri yani acı tecrübeleri bu bağımlılığa bir yol açabilir. Aynı zamanda genetik yatkınlıkta buna zemin hazırlayabilir. Ebeveynlerimiz yada kardeşlerimiz alkol veya uyuşturucularla ilgili sorunlar yaşıyorsa bu olasılığın artmasına önemli bir sebeptir. Kadınlar ve erkekler bu konuda eşit derecededir.

Madde Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Her gün yada günde birden fazla kez ilacı kullanma dürtüsü

Dozundan fazla şekilde ilacı kullanma arzusu

Her daim yanınızda ilacın olması ve gereksiz durumlarda bile satın alma ihtiyacı

Yalnız şekilde daha fazla zaman harcıyor olmanız

Kendinize iyi bakmıyor ve olduğunuzdan çok daha kötü görünmek umurunuzda değil ise

Kendinizi sürekli şekilde hasta hissetmeniz.

Yardım ne zaman almalıyım ?

Uyuşturucu kullanmanız kontrolden çıktıysa ve yaşamınız içerisinde sorun yaratmaya başladıysa mutlaka doktorunuzla konuşun. Uyuşturucu bağımlılığının tamamen düzelmesi zaman alabilir. Bu yüzden bir an evvel tedaviye başlamanız çok önemlidir. Sizin için en iyi planı oluşturması için doktorunuz bu konuda yardımcı olacaktır.

logo

Benzer Bloglar

Foot Scrub İle Yorgun Ayaklara Bakım Yapmak

Foot Scrub İle Yorgun Ayaklara Bakım Yapmak

Foot Scrub İle Yorgun Ayaklara Nasıl Bakım Yapılır? Foot Scrub Nedir? Yorgun ayaklara foot scrub ile bakım yaparak belki de ayaklarınız için biraz daha iyilik yapmış olursunuz. Sporcular, sürekli ayakta durmak zorunda olan işlerde çalışanlar, yürüyüş yapanlar ve benzer pek çok...

Kilo Aldırmayan Zararsız Yiyecekler Nedir?

Kilo Aldırmayan Zararsız Yiyecekler Nedir?

Hem Yiyeyim Hem de Kilo Almayayım Diyorsanız Kilo Aldırmayan Zararsız Yiyecekler Nelerdir? İnsanların kilo almasına neden olan en büyük etkenlerden biri de sürekli olarak öğün aralarından atıştırdıkları sağlıksız abur cuburlardır. Özellikle televizyon izlerken veya bilgisayar...

Şifa Diyeti Nasıl Yapılır

Şifa Diyeti Nasıl Yapılır

Şifa Diyetinin Olumlu Etkileri Nedir? Şifa Diyetine Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Bazı hastalıklar için şifa diyetleri etkili olabilir. Diyetler genellikle vücudun aşırı yüklenmelere engel olunması için genelde su yardımı ile yapılır. Tansiyon, Şeker hastalığı, kulak çınlaması...

Her Şeyi Kafaya Takmaktan Kurtulmak İçin 7 Basit Yöntem

Her Şeyi Kafaya Takmaktan Kurtulmak İçin 7 Basit Yöntem

çok kafaya takan bir insansanız ve bu özelliğinizden kurtulmak istiyorsanız yazımızdaki önerileri uygulamaya çalışın ve belkide özgürleşirsiniz.

Pansuman Yapacağım Nasıl Yaparım?

Pansuman Yapacağım Nasıl Yaparım?

Pansuman Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Pansuman Nedir? Birçoğumuz evde iş yerinde her gün çeşitli kazaları atlatır dururuz. Bazen küçük kazalar da küçük yaralar alabiliriz. Yaralarımızı pansuman yapmamız gerekebilir. Pansuman yapıp yaranın mikrop kapmasını engellemek...

Kış Geldi Öksürük Derdi

Kış Geldi Öksürük Derdi

Öksürmekten Bıkanlar Buraya Öksürük Nasıl Geçer İlk olarak; “Öksürük neden olur ve nasıl geçer” sorusunun öncelikli muhatabının uzman bir hekim olduğunun unutulmaması gerektiğini ve bu tür sağlık sorunlarının çözümü için hekimlere başvurulmasının en doğru seçim olacağını...

Yorum Yap