Sağdıcın Anlatması Gerekenler

Damatların Eli Ayağı Olmazsa Olmazı

Sağdıç Nedir? Ne İşe Yarar?

Sağdıç Nasıl Olur

 Geçmişte sağdıçlara bakacak olursak, sağdıçlar tarihte gelinin koruyuculuğu görevini yaparlardı. Yani gelinin başına gelebilecek her türlü zorluktan veya zorbalıktan korumakla görevliydiler. Günümüzde ise durum çok daha farklı, günümüzde sağdıç damadın en yakın arkadaşı veya iyi anlaştığı bir akrabası olabilir. Bu durum bir kişi ile sınırlı değildir birden fazla kişi damadın sağdıcı olabilir.

 Sağdıcın Görevi Nedir?

 Damadın en yakınlarından olan sağdıcın görevi tabi ki ilk olarak damada bu mutlu gününde eşlik etmek ve damadın birçok sıkıntısını çözmesine yardımcı olmaktır. Evlilik öncesi yüzük seçme aşamasından başlayan birçok da görevi vardır.

 Sağdıcın Görevleri Nelerdir?

 Sağdıcın görevleri maddeler halinde yazacak olursak;

 – Yüzük seçme aşamasında damada yardımcı olmak.

 – Bekârlığa veda partisi gibi evlilikten önce yapılacak son kutlamalar da sağdıcın yapması gereken görevler arasındadır.

 – Düğün günü gelin arabası süsleme görevi sağdıcın olmazsa olmaz görevleri arasındadır. Sağdıç gelin arabasını en güzel ve gösterişli şekilde süsletir ve bütün masraflarını karşılar.

 – Sağdıcın belki de en önemli görevi düğün sırasında yaşanabilecek olumsuzları engellemek, düğünün sıkıntısızca ilerlemesini sağlamaktır. Aynı zamanda düğüne gelen çalgıcıların (davulcu ve zurnacı) bahşişlerini vermekte sağdıcın görevidir.

 Sağdıç Kıyafeti Nasıl Olmalıdır?

 Herkes düğünlerde geline ve damada dikkat eder. Peki, sağdıcın kıyafeti nasıl olmalıdır veya sağdıç aksesuarı nasıl yapılır?

Eğer birden çok sağdıç var ise birlikte aynı renk ve model takım giyebilirler, ama elbette ki bütün sağdıçlar aynı kıyafeti giyecek diye bir kural yok.

Farklı kıyafet giyseler dahi sağdıçlar kendilerini diğer konuklardan ayırabilecek aksesuarlar kullanabilirler.

Mesela; bütün sağdıçlar yakalarına birer çiçek takarak hem kendilerini diğer konuklardan ayırabilirler hem de oldukça şık bir görünüme sahip olabilirler.

 Ülkemizde genellikle sağdıçların kollarına bağlanan kırmızı veya yeşil kurdeleler de hem geleneksel hem de şık bir çözümdür.

 Aynı zamanda sağdıçlar kıyafetlerinin veya kullanacakları aksesuarların damadın kıyafetine ve düğünün tarzına uygun olmasına özen göstermelidir. Örneğin; kumsalda ve açık havada bir düğün planlanıyorsa, açık mavi renkli aksesuarlar kullanılabilir.

Sağdıç Olmak İçin Ne Gerekir?

 Sağdıç Hediyeleri Nasıl Olmalıdır?

Bu durumun genellikle kullanılan yurt dışı uygulaması şu şekildedir; Şık bir kutunu içerisine konan kişiye özel kol düğmeleri, sağdıcın düğünde kullanabileceği çiçek, sevdiği içeceğin bir adet küçük boyu, baş harflerinden oluşan bir çakmak, şık bir kravat gibi aksesuarları bir araya getirmektir.

Ama tabi ki herkes bunun aynısından yapmak zorunda olmadığı gibi bu hediyelerin içerisinden birini seçerek tek bir adet de verilebilir veya dostluğunuzu simgeleyen sadece size özel daha şık bir aksesuar da olabilir.

Hoşçakalın..

logo

Benzer Bloglar

Öğrenciler İçin Ek İş İlanları Nedir

Öğrenciler İçin Ek İş İlanları Nedir

Öğrenciler İçin Ek İş İlanları Öğrenciler, firmaların vermiş olduğu işler aracılığı ile kısa zaman zarfında ek gelir elde edebilirler. Son zamanlarda sıklıkla başvurulan işler arasında öncülüğünü koruyan metin yazarlığı, çevirmenlik ve anketörlük öğrenciler adına biçilmiş bir kaftan...

Ayrıldıktan Sonra Yapmaman Gereken 5 Şey Nedir?

Ayrıldıktan Sonra Yapmaman Gereken 5 Şey Nedir?

       Ayrıldıktan Sonra Yapmaman Gereken 5 Şey 1. İyiymişsin gibi davranma.       Yas tutmak için kendinize izin verin. Ağlayın ya da bir yastık yumruklayın. Çevrenizi sizi dinleyen arkadaşlarınızla kuşatın. Tabi ki iş yerinizde ağlamak zorunda değilsiniz ama...

2019 Yılında En Çok Kazanan Ücretli ve Ücretsiz Oyunlar

2019 Yılında En Çok Kazanan Ücretli ve Ücretsiz Oyunlar

2019 Yılında En Çok Kazanan Ücretli ve Ücretsiz Oyunlar Artık 2019 yılını geride bıraktı. 2020 yılının şu ilk zamanlarında Süperdate, 2019 yılında en çok gelir getiren ücretli ve ücretsiz oyunların listesini paylaştı. Süperdate’in paylaştığı listede ücretsiz oyunlarda birinciliği alan...

Solaklarla İlgili Bilmediğiniz 7 Şey

Solaklarla İlgili Bilmediğiniz 7 Şey

Solaklar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler Solakların Diğer İnsanlara Göre Farklılıkları Nedir? Solak insanlar için dünya daha farklıdır şüphesiz, onlara yemek yemekten tutunda, yazı yazmaya hatta işyerinde bilgisayarın mouse’unu kullanmaya dek hayat daha zordur. İşte solaklarla ilgili...

Tüm Zamanların En Büyük 5 Yırtıcı Kedisi Nedir?

Tüm Zamanların En Büyük 5 Yırtıcı Kedisi Nedir?

Yırtıcı Kedi Ailesinin En Büyük Üyeleri Yırtıcı Kedilerin Hayatı Sokakta gördüğünüz kedilerin uzak akrabalarından bahsedelim birazda. o pissst deyipte kovaladıklarınız değil hani? 10 katı büyüklükteki ağa babalarından bahsediyorum. Dünya'da yaşayan en büyük, en yırtıcı kedilerin...

Ölümsüz Aşk Var mıdır? Aşkın Ömrü Kaç Yıl?

Ölümsüz Aşk Var mıdır? Aşkın Ömrü Kaç Yıl?

Aşk Biter mi? Ne Kadar Devam Eder? Ölümsüz Aşk İstiyorum! Aşkın Ömrü 2,5 Yıl Neden mi? Araştırmacılara göre aşkın ömrü 2,5 yıl kadar sürüyor. Çünkü aşık olduğunuzda beyinde salgılanan oksitosin hormonu yani bağlılık hormonu, 2,5 yıl sonrasında azalıyor ve mantık devreye girmeye...

Yorum Yap