Regl Dönemim Neden Gecikir ?

Regl Döneminizin Gecikmesinin Ardındaki Olası Sebepler

Birbirinden farklı olarak her kadının adet döngüsü farklı bir şekilde işler. Bazı kadınlar 28 günde bir adet görürken bazıları 24 ya da 26 olabilir. Fakat bazı durumlarda bu döngünün düzeni değişebilir. Yaşanan adet gecikmesinin tek nedeni hamilelik olmadığı gibi bu durum bazı kadınlarda paniğe yol açabilir. Paniğe kapılmak yerine altında yatan sebebi bulmak daha sağlıklı bir regl döngüsü için oldukça önemlidir. Bu konuda doktorunuza danışmak sebebi belirlemek açısından daha sağlıklıdır fakat bir fikir sahibi olabilmeniz için olası sebepleri sizin için bu yazımızda derledik.

Ani Kilo Değişimleri

Ay içerisinde ani olarak aldığınız ya da verdiğiniz kilolar, iştah durumunuz ve yaşadığınız yeme bozuklukları adet döngünüzü etkileyen bir faktör olmakla beraber adet gecikmesinin başlıca sebepleri arasında yer alır. Mevcut kilonuz adet döngünüzü düzene sokmaya yardımcı olan beyindeki hipotalamus salgı bezini etkiliyor. Bu sebeple özellikle anoreksiya, blumia ya da yeme bozukluklarında da adet döngüsü etklinebiliyor.

Yoğun Egzersiz Programları

Egzersiz yapmak elbette ki vücut sağlığınız açısından oldukça önemli. Fakat her şeyi kararında yapmalısınız. Yoğun egzersiz yaparak vücuda fazla yüklenmek östrojen hormonunun yeteri kadar salgılanmasını engelliyor. Vücudunuz için gerekli kalori miktarını almadan yaptığınız sıkı egzersizler yersiz kilo kaybına ve östrojen hormon bozukluğuna yol açıyor. Bu sebeple de adet gecikmeleri ortaya çıkıyor.

Emzirme Dönemi

Doğumdan hemen sonra yaşanılan adet gecikmeleri olasıdır. Özellikle de emziren bir anne iseniz bir süre boyunca adet gecikmeleri yaşayabilirsiniz. Bir-iki ayı ya da daha fazlasını bulan bu gecikmeler olasıdır. Vücudunuzun ve salgıladığınız hormonların yeni bir sürece alışması zaman alabilir. Fakat burada unutulmaması gereken şey regl olmuyor olmanızın hamile kalmayacağınız anlamına gelmemesi.. Eğer üst üste doğum yapmak istemiyorsanız  bu konuya dikkat etmelisiniz.

Kronik Hastalıklar

Eğer diyabet ya da çölyak gibi kronik hastalıklara sahipseniz adet gecikmeleri yaşamanız olasıdır. Kan şekerinde oluşan değişmelerin hormonları etkilemesi adet düzensizliğine de sebep olabilmektedir.

Stres

Her insanın hayatında stres az ya da çok bir şekilde yer ediniyor. Az yoğunlukta yaşanan stresin fazla etkisinin olmadığı gibi yaşanan ani stres durumları adet gecikmelerine sebep olabiliyor.

Doğum Kontrol Hapları

Diğer pek çok hap gibi doğum kontrol hapları da adet gecikmelerinin sebepleri arasında yer alıyor. Kullanılan doğum kontrol hapları yumurtalıkların yumurtlamasını önleyen projestin ve östrojen içerdiği için bu dönemlerde adet gecikmesi yaşanabiliyor.

Polikistik Over Sendromu

Yumurtalıklarda gereğinden fazla salgılanan androjen hormonunun sebep olduğu bu rahatsızlık sonucunda adet gecikmelerinin yaşanması oldukça sık görülen bir durum. Normal bir şekilde yumurtlamayı önleyen polikistik over sendromu nedeniyle üç ile 6 ay arasında adet gecikmeleri yaşanabiliyor.

Tiroid Bozuklukları

Tiroid bezlerinin fazla ya da az çalışması adet gecikmesinin önemli nedenleri arasında yer alıyor. Metabolizmanızı düzenleyen ve hormon seviyeleriniz açısından önemli rol oynayan tiroidin düzensiz çalışması adet gecikmelerine sebep oluşturabiliyor.

logo

Benzer Bloglar

Foot Scrub İle Yorgun Ayaklara Bakım Yapmak

Foot Scrub İle Yorgun Ayaklara Bakım Yapmak

Foot Scrub İle Yorgun Ayaklara Nasıl Bakım Yapılır? Foot Scrub Nedir? Yorgun ayaklara foot scrub ile bakım yaparak belki de ayaklarınız için biraz daha iyilik yapmış olursunuz. Sporcular, sürekli ayakta durmak zorunda olan işlerde çalışanlar, yürüyüş yapanlar ve benzer pek çok...

Kilo Aldırmayan Zararsız Yiyecekler Nedir?

Kilo Aldırmayan Zararsız Yiyecekler Nedir?

Hem Yiyeyim Hem de Kilo Almayayım Diyorsanız Kilo Aldırmayan Zararsız Yiyecekler Nelerdir? İnsanların kilo almasına neden olan en büyük etkenlerden biri de sürekli olarak öğün aralarından atıştırdıkları sağlıksız abur cuburlardır. Özellikle televizyon izlerken veya bilgisayar...

Şifa Diyeti Nasıl Yapılır

Şifa Diyeti Nasıl Yapılır

Şifa Diyetinin Olumlu Etkileri Nedir? Şifa Diyetine Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Bazı hastalıklar için şifa diyetleri etkili olabilir. Diyetler genellikle vücudun aşırı yüklenmelere engel olunması için genelde su yardımı ile yapılır. Tansiyon, Şeker hastalığı, kulak çınlaması...

Her Şeyi Kafaya Takmaktan Kurtulmak İçin 7 Basit Yöntem

Her Şeyi Kafaya Takmaktan Kurtulmak İçin 7 Basit Yöntem

çok kafaya takan bir insansanız ve bu özelliğinizden kurtulmak istiyorsanız yazımızdaki önerileri uygulamaya çalışın ve belkide özgürleşirsiniz.

Pansuman Yapacağım Nasıl Yaparım?

Pansuman Yapacağım Nasıl Yaparım?

Pansuman Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Pansuman Nedir? Birçoğumuz evde iş yerinde her gün çeşitli kazaları atlatır dururuz. Bazen küçük kazalar da küçük yaralar alabiliriz. Yaralarımızı pansuman yapmamız gerekebilir. Pansuman yapıp yaranın mikrop kapmasını engellemek...

Kış Geldi Öksürük Derdi

Kış Geldi Öksürük Derdi

Öksürmekten Bıkanlar Buraya Öksürük Nasıl Geçer İlk olarak; “Öksürük neden olur ve nasıl geçer” sorusunun öncelikli muhatabının uzman bir hekim olduğunun unutulmaması gerektiğini ve bu tür sağlık sorunlarının çözümü için hekimlere başvurulmasının en doğru seçim olacağını...

Yorum Yap