Pumped Up Kicks Şarkısının Hikayesi

Bir Pop Rock Klasiğinin Hikayesi!

Foster the People Grubu Nedir? Kimdir?

Foster The People!

Foster The People, Los Angeles’lı bir Amerikan İndie pop rock müzik grubu olarak 2009 yılında müzik dünyasına kendini saldı. Solist Mark foster oldukça yetenekli olup aynı zamanda klavye, programlama, gitar işlerini de yapabiliyor. Grubun diğer ana karakteri Mark Pontius ise baterinin sahibi. Grup her ne kadar pop rock müziği yön verse de, farklı tarzları işleme konusunda da oldukça yeteneklidir. Foster the People elemanları her ne kadar 2009 yılında silik bir şekilde piyasaya girse de, 2010 yılında piyasaya sürdükleri “Pumped Up Kicks” şarkısı ile adeta internet üzerinde müthiş bir başarı yakaladı. Grup bu parçanın yayılması ve yarattığı olumlu etki ile Startime International ile sözleşme imzalamayı da başardı.

Şarkı Neyi Anlatıyor?

Mark Foster, şarkının anlamını şu şekilde açıklıyor; “Pumped Up Kicks” temelinde aklını yitiren ve intikam duygusuyla yaşayan komplocu bir çocuktan bahsediyor. Hikaye de geçen çocuk toplum tarafından dışlanmıştır. Kültürümüzde gençliğin daha fazla izole hale geldiğini düşünüyorum. Bu tür bir salgın. Kurbanlar ve bazı trajediler hakkında yazmak yerine bir katilin aklına girmek istedim. Aslında karakterler aklında yazmayı çok seviyorum. Diğer insanların kafalarının ve aynı zamanda ayakkabılarının içinde yürümeye çalışın..

Şarkı Şiddet İçeriyor mu?

Mark Foster, şarkıyı kurbanın bakış açısından da yazmayı düşündüğünü fakat bunun ancak bir polis olabileceğini düşündüm. Ayrıca şarkıda özellikle bir şiddet olmadığının da altını çizdi.

Foster yine o dönemlerde Billboard dergisi ile yaptığı bir diğer röportajda şarkının yapısından bahsetti; “Pumped Up Kicks” çok modern ezgilere sahip olup birkaç farklı durumu destekleyebilen cinste bir şarkı. Mesela bu şarkıyı dinlerken kanepede uzanıp dinlenebilirsiniz veya ayağa kalkıp odanın içinde bir o yana bir bu yana dansta edebilirsiniz. O yüzden özgün bir melodiye ve yapıya sahiptir.

Şarkıda kafasının içine girmeye çalıştığım çocuk toplum tarafından ötelenmiş ve izole edilmiştir. Psikotik bir çocuğun kafasının içine girmeye çalışıyordum. Şarkıda silah kelimesi aslında bir metafor olarak kullanıldı. Şarkı içinde babasının silahını bulan bir çocuk hakkındaydı. Bu kelime tam anlamıyla şarkının rengini değiştirmiş oldu.

Değişik Tipler

Şarkının Yazıldığı Yer Neresi?

Şarkılarımda neşeli durumların altında karanlık bir mesaj gizlemeyi seviyorum. Bunu birçok şarkıda yaptım ve yapmaya devam edeceğim. Sözlerin ne ifade ettiğinden ziyade bir tür hikaye anlatmayı seviyorum. Çünkü hikaye şarkılara başka bir katman getiriyor.

Bu şarkıyı plaja yakın bir yerde yazdım. Mophonics reklamlar ve bazı farklı projeleri hazırladığım bir yer. Buranın olumlu bir etkisi olduğunu düşünüyorum.

İndie Pop Rock Candır

Listelerde Kaçıncı Sırada?

Şarkının video görüntüleri arasında bazı bölümler MTV tarafından sansürlendi. Ama hiçbir şey şarkının başarısının önüne geçemedi. Şarkının başarısı kısmen çok formatlı çekiciliğinden kaynaklanıyor. Billboard’ın alternatif şarkıları ve Dance Airplay listelerinde en üst sıralarda yer alan ilk şarkılardan biriydi.

Mark Foster şarkıda ki koro bölümleri ile ilgili de bir itirafta bulunuyor; Koro toplamda şarkı içerisinde sekiz kere ortaya çıkıyor. Koro tekrarı hit şarkı yazarlığının bir işaretidir ancak bu sayı biraz fazla ve ben bunu biliyorum. “Şarkının bu denli her yerde çalınacağını kestirebilseydim koroları şarkının dışına çıkarır ve daha hızlı hareket ettirirdim, bu aptal koroyu duymak beni deli ediyor” dedi.

Mark Foster şarkıda ki koro bölümleri ile ilgili de bir itirafta bulunuyor; Koro toplamda şarkı içerisinde sekiz kere ortaya çıkıyor. Koro tekrarı hit şarkı yazarlığının bir işaretidir ancak bu sayı biraz fazla ve ben bunu biliyorum. “Şarkının bu denli her yerde çalınacağını kestirebilseydim koroları şarkının dışına çıkarır ve daha hızlı hareket ettirirdim, bu aptal koroyu duymak beni deli ediyor” dedi.

Editör Notu: Yapmayın hadi kahrolası çocuklar, siz müzik tarihinin en tatlı melodilerinden birine imzanızı attınız ve o korolar olmasaydı hiçbir boka benzemezdi bundan emin olabilirsiniz..

logo

Benzer Bloglar

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı Rap müzik tarihinin en iyilerini sizler için sıralamaya çalıştık. aralarında duygusal davrandıklarımız olabilir muhtemelen fark edeceksinizdir ama bunu anlayışla karşılayacağınızdan nedense yazıyı kaleme aldığımızda hiç şüphemiz olmadı...

Jürgen Kloop’un Hikayesi Fragmanı

Jürgen Kloop'un Hikayesi Fragmanı

Beklenen Film ve Dizilerin Yeni Fragmanları Netflix ve Sinema Dünyasından Son Gelişmeler Jürgen Klopp “Jürgen” ikonik delikanlı.. ve daha önce ekranlarda görülmeyen özgün, bağımsız bir hikaye. Jürgen Klopp tarafından silinmez bir şekilde tasvir edilen Jürgen Klopp'un bu keşfi...

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Enter Sandman Şarkısının Hikayesi Klasik Şarkıların Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgileri Metallica'nın "Enter Sandman" parçası ana rifinden tehditkar şarkı sözlerine ve ikonik müzik videosuna kadar tüm zamanların en çok tanınan ve evrensel olarak en çok sevilen metal şarkılarından...

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Klasiği Kashmir Şarkısının Hikayesi Kashmir Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? Led Zeppelin Rolling Stones dergisininde belirttiği üzere, rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından birisi olarak adını yeryüzüne kazımıştır. 1968-1980 yılları arasında aktif olarak hard rock...

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Klasiği Highway to Hell Şarkısının Hikayesi Highway to Hell Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? AC/DC nin 1979 çıkış tarihli gaz içeren aynı zamanda Grammy en iyi hard rock performans ödülüne sahip hit olmuş şarkısı highway to hell ve gerçek hikayesi. Şarkıyı bugüne kadar çok ünlü...

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Grubun Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Twenty One Pilots Kuruluş Hikayesi ve Grup Üyelerinin Bilgileri Twenty One Pilots , Ohio’da kurulan Amerikan müzik grubudur. Grammy ödülüne sahip olan Twenty One Pilots , kurucularından yalnızca Tyler Joseph kalmıştır. Alternatif Hip...

Yorum Yap