Polonya Hakkında İlginç 11 Farklı Bilgi


Polonya Hakkında Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgiler

Polonya Nasıl Bir Ülkedir?

Polonya Nasıl Bir Ülkedir?

Polonya hakkında eminimim bilmediğiniz ve merak ettiğiniz birçok bilgiye ihtiyacınız var. Avrupa’nın hiçbir yerinde yaşanmış olan tarihi canlı canlı gözlerinizle Polonya’da ki kadar çağdaş bir şekilde göremezsiniz. Varşova, Gdansk ve Wroclaw gibi şehirler II.Dünya Savaşı’nda yerle bir olmasına rağmen şimdilerde eski büyüleyici güzelliklerine kavuştular ve kültür ve enerjiyle dolup taşıyorlar. Polonya’da ki yerlerin çoğunun terası bile belli değildir ancak zaman geçtikçe daha iyi hale geliyorlar ve her geçen gün turist sayısının arttığı ve farklı destinasyonlar bulabileceğiniz bir ülke haline geliyor. Sizlere bir batı Slav ülkesi olan, Polonya ile ilgili ilginç gerçeklerden bahsedeceğiz.

Polonya İsmi Nereden Gelmektedir?

Polonya 8.yüzyılda tarihi Büyük Polonya bölgesi olan Warta nehrinin havzasında yaşayan bir Polans (Polanie) Batı Slav kabilesinden türetilmiştir. Polanie isminin kökeni, alan anlamına gelen Batı Slav sözcüğünden gelmektedir.

Polonya Hristiyanlığı Ne Zaman Kabul Etti?

963’te Polonya Kralı Mieszko Hristiyanlığı kabul etti ve Polonya’yı latin kültürünün yörüngesi içerisinde en doğusunda bulunan ülke yaptı.

Polonya Tarihi Sokakları

Avrupa’nın Antik Ormanı Nerededir?

Bialowieza Ormanı Polonya’daki 380 bin dönümlük Avrupa’nın son antik ormanıdır ve Avrupa’nın en ağır kara hayvanları olan 800 Avrupa bizonuna ev sahipliği yapmaktadır. Orman, UNESCO dünya mirası ve AB Natura 2000 özel koruma alanı olarak sayılmıştır.

Polonya Tarihi Tuz Madeni?

En Fazla Turist Çeken Tuz Madeni

Tarihteki en eski tuz madenlerinden biri olan Wieliczka tuz madeni Polonya’da bulunmaktadır. Maden 2007 yılına kadar sürekli olarak sofra tuzu üretti Bugünlerde turist merkezi haline gelen madeni yılda yaklaşık 1.2 milyon kişi ziyaret etmektedir.

Polonya Nobel ödüllü büyük bilim adamı Marie Curie’nin ülkesidir. Curie, 1867’de Varşova’da doğdu. Saf radyum izalasyonu konusunda araştırmaları oldu. 1911 yılında bu araştırmaları ile ikinci Nobel ödülünü aldı. Curie, Nobel ödülünü kazanan ilk kadın ve Nobel ödülünü iki defa kazanan ilk kişi olarak tarihe geçti.

Polonya Diaspora Günü

Polonya Diasporası günü, Polonya hükümetinin bağımsızlık mücadelesini anlatan önemli günlerden bir tanesidir. Polonya sınırları dışında yaşayan ve kendini Polonyalı olarak beyan eden sadakatli ve Polonyalı bilincine sahip yurttaşlar için ilan edilmiştir. Polonya hükümetinin açıkladığı verilere göre Polonya sınırları dışında yaklaşık 20 milyon Polonyalı yaşamaktadır.  Bunların  milyonu ABD’de ve 2.5 milyonu da Almanya’da bulunuyor.

Avrupa’da İlk Anayasa’yı Hangi Ülke Kabul Etmiştir?

Avrupa’da ilk Anayasa, Polonya ve Litvanya’dan oluşan ikili bir monarşi olan Polonya-Litvanya Topluluğu’nda kabul edilmiştir.

Dünya’nın En Büyük Amber İhracatçısı

Polonya, dünyadaki en büyük Amber ihracatçısıdır. Amber, neolitik zamanlarda beri rengi ve doğal güzelliği ile çok fazla ilgi gören fosilleşmiş ağaç reçinesidir. Kehribar, parfümlerde bir madde olarak, halk arasında şifa olarak ve aynı zamanda değerli takılarda da kullanılır.

Fashion TV’yi Kim Kurmuştur?

Dünyaca meşhur olan Fashion Tv, 1997 yılında Fransa’da Polonya doğumlu olan başkanı Michel Adam Lisowski tarafından kurulmuştur. Fashion TV, 31 uydu ve 2 bin kablolu yayını ile tüm dünyada yaygın olarak izlenen bir uydu kanalıdır.

Dünya’nın En Güçlü Adamı Kimdir?

Dünyanın En Güçlü Adamı yarışmalarında tam 5 kez seçilen birinci ve 2 kez ikinci seçilerek Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başaran Polonya’lı Mariusz Pudzianowski bu alanda en fazla dünya şampiyonluğu kazanan sporcudur.

Polonya’lılar Nazik İnsanlardır

Karşılıklı nezaket, saygı ve bağlılığı ifade eden el öpme uygulaması, Polonya-Litvanya Topluluğu’nun ortak hareketiyle birlikte yaygınlaşmıştır.

logo

Benzer Bloglar

Kolombiya Bogota Gezilecek Yerler Rehberi

Kolombiya Bogota Gezilecek Yerler Rehberi

Kolombiya Bogota Gezilecek Yerler Rehberi Ülke geçmiş yıllarda zor zamanlar geçirmesine rağmen yükselişe geçmek adına elinden geleni yapıyor. KOLOMBİYA, BOGOTA GEZİLECEK YERLER Başkent Bogota ve Kolombiya’nın çalışkan insanları sayesinde, ülkenin ayrılıkçı gerillaları ile on...

Krallar Şehri Peru Lima Gezi Rehberi

Krallar Şehri Peru Lima Gezi Rehberi

Krallar Şehri Peru Lima Gezi Rehberi Peru’nun başkenti Lima; krallar şehri Pasifik okyanusuna kıyısı olmasına rağmen Lima, çöl gibi kurak bir şehridir. PERU BAŞKENTİ LİMA; KRALLAR ŞEHRİ Peru’nun başkenti Lima, denizi siyah, toprağı kurak, bahçe ve parklarının da az olması sonucu...

Jürgen Kloop’un Hikayesi Fragmanı

Jürgen Kloop'un Hikayesi Fragmanı

Beklenen Film ve Dizilerin Yeni Fragmanları Netflix ve Sinema Dünyasından Son Gelişmeler Jürgen Klopp “Jürgen” ikonik delikanlı.. ve daha önce ekranlarda görülmeyen özgün, bağımsız bir hikaye. Jürgen Klopp tarafından silinmez bir şekilde tasvir edilen Jürgen Klopp'un bu keşfi...

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Enter Sandman Şarkısının Hikayesi Klasik Şarkıların Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgileri Metallica'nın "Enter Sandman" parçası ana rifinden tehditkar şarkı sözlerine ve ikonik müzik videosuna kadar tüm zamanların en çok tanınan ve evrensel olarak en çok sevilen metal şarkılarından...

Çin’de Yer Alan Ölümsüzlük Dağı Canlı İzle

Çin’de Yer Alan Ölümsüzlük Dağı Canlı İzle

Çin'in En Çok Turist Çeken Bölgesi Ölümsüzlük Dağı Çin'de Gezilecek Yerler Çin’ deki Ölümsüzlük Dağı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunuyor ve her yıl binlerce turistin Çin’ e gelmesini sağlıyor. Gerçek ismi Huangshan Dağı olan bu dağ Anhui Eyaletinde yer alıyor. ÇİN’DEKİ...

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Klasiği Kashmir Şarkısının Hikayesi Kashmir Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? Led Zeppelin Rolling Stones dergisininde belirttiği üzere, rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından birisi olarak adını yeryüzüne kazımıştır. 1968-1980 yılları arasında aktif olarak hard rock...

Yorum Yap