Novak Djokovic Hakkında Çok İlginç 16 Bilgi


Novak Djokovic Kimdir?

Novak Djokovic’in Hikayesi ve 16 Enteresan Bilgi

Novak Djokovic Kimdir?

1- Novak Djokovic, dünyanın en iyi tenisçilerinden birisidir. Aslında kayak ve futbolu çok seviyordu fakat son aşkı tenis ile efsane olmayı başardı. Ne yağmur ne çamur hiçbir şey onu tenis koçu Jelena ile tenis oynamaktan alıkoyamadı. Şimdi Novak Djokovic hakkında bazı gerçekleri öğrenelim..

2- Djokovic ilk tenis raketine 4 yaşındayken sahip oldu. Ona ilk tenis raketini babası hediye etmişti.

3- Djokovic’i ilk olarak Yugoslav tenisçi Jelena Gencic izledi. Henüz 6 yaşındaki Djokovic için, Monika Seles’ten bu yana gördüğüm en büyük yetenek olarak iltifatta bulundu ve daha sonrasında 6 yıl boyunca onu eğitti. Djokovic 13 yaşına geldiğinde artık daha büyük seviyelerde rekabet etmek adına Münih’teki Pilic Akademi’ye gitti ve 14 yaşında uluslararası kariyerine başlamış oldu.

4- 2001 yılında, 14 yaşındayken Djokovic, single, çiftler ve takım halinde yarışmalarda Avrupa şampiyonu oldu. Ayrıca Yugoslavya Dünya Gençler Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanmayı başardı.

5- 2016 yılında Fransız Açık’ı kazandıktan sonra, Lord Laver’den sonra tarihte kariyer slam’i kazanan tek erkek tenisçi oldu.

6- Djokovic, Roger Federer’i bir yılda tam üç kez yenen dört oyuncudan biri ve Grand Slam’de üstü üste gelen Roger Federer ve Rafael Nadal’ı yenebilen iki oyuncudan biridir. Ve yine Federer ve Nadal’ı aynı turnuvada 3 farklı alanda yenen tek oyuncu unvanını taşıyor.

Djokovic Kiminle Evli?

7- Novak Djokovic çocukluk ve aynı zamanda liseden arkadaşı olan Jelena Ristic ile evlidir. 10 Temmuz 2014’te evlendiler ve bir de Stefan isminde erkek çocukları olmuştur.

Tenis Tarihinin En İyilerinden!

8- Djokovic, Sırpça, İtalyanca, Almanca ve İngilizce gibi birçok dili akıcı bir şekilde konuşabiliyor.

9- 2007 yılında yardıma muhtaç çocuklara yardım edebilmek, Sırbıstan’daki küçük çocuklara maddi destek sağlamak, savaşta ebeveynlerini kaybeden çocuklara destek sağlamak ve Sırp manastır ve kiliselerine finans desteği sağlamak amacıyla Novak Djokovic Vakfı’nı kurdu.

10- Novaj Djokovic taklitleriyle oldukça ünlüdür. Maria Sharapova, Andre Agassi ve diğer spor yıldızlarını oldukça başarılı bir şekilde taklit edebilmektedir.

11- Novak Djokovic’in Gluten intoleransı adında alerjik sorunu vardır.

Tam Bir Taklit Ustası

12- Novak Djokovic Martin Solveig’in Hello şarkısının klibinde rol almıştır.

13- Djokovic’in oldukça ilginç alışkanlıkları bulunur. Bunların arasında çim yemek gibi tuhaf şeylerde var. Ne zaman Wimbledon’a çıksa mutlaka ot yer ve ter gibi tadının olduğundan bahseder. Ayrıca oyun esnasında sık sık kendi kendine konuştuğunu görürsünüz.

14- Novak Djokovic evcil hayvanı olan fino köpeği Pierre’i her yere mutlaka götürür.

15- Sırp Blues-Rock grubu olan Zona B, The Joker adlı parçasını Djokovic’e ithaf etmiştir. Ayrıca Askmen.com’un 2011 yılının en etkili 49 adamı sıralamasında 19.en etkili adam olarak seçilmiştir.

16- Djokovic’in, tüm zamanların en iyi tenisçilerinden biri olma yolculuğunu anlattığı kitabının adı “Kazanmak İçin Varım” ile tenis severlere ve bu yolda kariyer hedefleyen gençlere çok önemli mesajlar vermektedir. Kitap aynı zamanda 14 günlük glütensiz bir diyet planı sunuyor.

17- Djokovic spor tarihinin en büyük tenisçilerinden biri olarak kabul edilmektedir. 2012 Avustralya finali şimdiye kadar görülen en büyük maç olarak lanse edilmiştir. Bu da tenis oyuncusu olarak ne kadar büyük bir kariyere sahip olduğunun kanıtıdır.

Djokovic diyor ki….

İnanç benim en çok kullandığım söz, umuttan bile öte.  Birinin hayallerini gerçekleştirmesi için, ona gerçekten inanması gerekmektedir..logo

Benzer Bloglar

Jürgen Kloop’un Hikayesi Fragmanı

Jürgen Kloop'un Hikayesi Fragmanı

Beklenen Film ve Dizilerin Yeni Fragmanları Netflix ve Sinema Dünyasından Son Gelişmeler Jürgen Klopp “Jürgen” ikonik delikanlı.. ve daha önce ekranlarda görülmeyen özgün, bağımsız bir hikaye. Jürgen Klopp tarafından silinmez bir şekilde tasvir edilen Jürgen Klopp'un bu keşfi...

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Enter Sandman Şarkısının Hikayesi Klasik Şarkıların Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgileri Metallica'nın "Enter Sandman" parçası ana rifinden tehditkar şarkı sözlerine ve ikonik müzik videosuna kadar tüm zamanların en çok tanınan ve evrensel olarak en çok sevilen metal şarkılarından...

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Klasiği Kashmir Şarkısının Hikayesi Kashmir Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? Led Zeppelin Rolling Stones dergisininde belirttiği üzere, rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından birisi olarak adını yeryüzüne kazımıştır. 1968-1980 yılları arasında aktif olarak hard rock...

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Klasiği Highway to Hell Şarkısının Hikayesi Highway to Hell Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? AC/DC nin 1979 çıkış tarihli gaz içeren aynı zamanda Grammy en iyi hard rock performans ödülüne sahip hit olmuş şarkısı highway to hell ve gerçek hikayesi. Şarkıyı bugüne kadar çok ünlü...

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Grubun Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Twenty One Pilots Kuruluş Hikayesi ve Grup Üyelerinin Bilgileri Twenty One Pilots , Ohio’da kurulan Amerikan müzik grubudur. Grammy ödülüne sahip olan Twenty One Pilots , kurucularından yalnızca Tyler Joseph kalmıştır. Alternatif Hip...

Guns N ‘Roses’dan “Sweet Child O’ Mine” Şarkısının Hikayesi

Guns N 'Roses'dan “Sweet Child O' Mine” Şarkısının Hikayesi

Şarkının Sözleri ve Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Sweet Child O' Mine Nasıl Yazıldı İlginç Story'si Kısaca söylemek gerekirse, “Sweet Child O 'Mine” hikayesi ve tüm gerçeği bir aşk şarkısı olmasıdır. “Tatlı çocuk” adı, aslında şarkının yazarı ve sanatçısı Axl Rose'un aşık...

Yorum Yap