Nike Firmasının Hikayesi ve İlginç Gerçekleri

Nike Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız İlginç Bilgiler

Popüler Spor Giyim ve Ayakkabı Markası Olan Nike’ın Tarihi Geçmişi ve Eğlenceli Detayları Sizlerle Paylaşalım.

Nike Firmasının Hikayesi ve İlginç Bilgiler:

Nike Bilinmeyenler

Nike dünyanın en popüler spor giyim, ayakkabı perakendecilerinden biridir ancak eminim Şirket hakkında bilmediğiniz birçok şey vardır. 

Şimdi gelin bu bilinmeyenlere tek tek göz atalım

Nike 25 Ocak 1964’te Bill bowerman ve phil knight tarafından kuruldu

Genel merkezi Amerika’nın Washington eyaletindeki Oregon’dadır

Markanın pek çok fanatik hayranı Nike adını yanlış tanıtıyor yani yanlış şekilde telaffuz ediyor Nike ismi Yunan zafer tanrıçasıdan gelir

Logo ve Slogan Hakkında

Meşhur Nike logosu aslında sağlam bir uçurumu andırır. logonun tasarımını portland state üniversitesi’nde bir öğrenci olan Carolyn Davidson tarafından 35 dolar karşılığında tasarlanmıştır.

Nike Sloganının Hikayesi

Nike’ın dünyaca ünlü sloganı Just do it sözü Gary Gilmore’un son sözlerinden ilham alınarak düşünüldü

Nike dünyanın dört bir yanında binlerce mağazasında ayakkabı giyim ve spor aksesuarları satıyor. Toplamda her yıl 900 milyondan fazla ürün satılmaktadır.

Biliyorsunuz ki nike’ın reklamları her zaman tıklanma rekorları kırar. İşte bu reklamlardan 2000 ve 2002 yıllarında ortaya çıkan projeler Nike firmasına Emmy ödülü kazandırdı.

Akıllı Telefonlar İle Uyumlu Ayakkabılar

Nike’ın en son yeniliklerinden biri de elektronik bir ayakkabı olan ve akıllı telefonla eşleştirilebilen bir ayakkabı. Ayakkabı içerisine yerleştirilen mikro çip sayesinde ayakkabınız akıllı telefonunuzla bağlantı kuracaktır. Ve günlük dozu bu sayede akıllı telefonunuz üzerinden takip edebileceksiniz.

Nike Kullanan Ünlüler

Spor ayakkabıları pazarında Nike yaklaşık yüzde 62 oranında artış göstererek bu alanda en popüler marka haline gelmiştir.

Dünya’daki En Büyük Nike Mağazası Nerededir?

En büyük Nike mağazası Londra’daki oksford caddesindedir ve toplamda 42000 metrekare büyüklüğündedir.

1978 yılında Nike Air Max ayakkabıları için yeni bir reklam tasarladı ve ilk defa bir reklamında Beatles şarkısı kullanıldı.

Nike firması ilk başladığında adı Nike değildi. Blue ribbon sports idi. Şirket ismini 1971 yılında Nike olarak değiştirdi.

Nike Firmasının Çalışan Sayısı Ne Kadar?

2015 yılı itibariyle dünya genelinde Nike için çalışan personel sayısı 62000 civarındaydı

Nike ürünleri aslında şirketin kendisine ait olmayan fabrikalarda üretiliyor. bunun için kendi fabrikaları yerine Nike malları üretmeleri için bazı zenginlere para ödüyorlar.

Romen tenisçi illie Nastase, 1972 yılında Nike ile bir sözleşme imzaladı. Ve dünya çapıda Nike’ı tanıtan ilk atlet oldu.

2003 yılında popüler ayakkabı mağazası Foot Locker, fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı nike’ın pahalı olan ürünlerini stoklamaktan vazgeçti.

Nike spor takımlarına büyük destek verir ve onlara özel kıyafetler ve güzel finansman sağlar.

logo

Benzer Bloglar

Jürgen Kloop’un Hikayesi Fragmanı

Jürgen Kloop'un Hikayesi Fragmanı

Beklenen Film ve Dizilerin Yeni Fragmanları Netflix ve Sinema Dünyasından Son Gelişmeler Jürgen Klopp “Jürgen” ikonik delikanlı.. ve daha önce ekranlarda görülmeyen özgün, bağımsız bir hikaye. Jürgen Klopp tarafından silinmez bir şekilde tasvir edilen Jürgen Klopp'un bu keşfi...

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Enter Sandman Şarkısının Hikayesi Klasik Şarkıların Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgileri Metallica'nın "Enter Sandman" parçası ana rifinden tehditkar şarkı sözlerine ve ikonik müzik videosuna kadar tüm zamanların en çok tanınan ve evrensel olarak en çok sevilen metal şarkılarından...

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Klasiği Kashmir Şarkısının Hikayesi Kashmir Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? Led Zeppelin Rolling Stones dergisininde belirttiği üzere, rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından birisi olarak adını yeryüzüne kazımıştır. 1968-1980 yılları arasında aktif olarak hard rock...

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Klasiği Highway to Hell Şarkısının Hikayesi Highway to Hell Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? AC/DC nin 1979 çıkış tarihli gaz içeren aynı zamanda Grammy en iyi hard rock performans ödülüne sahip hit olmuş şarkısı highway to hell ve gerçek hikayesi. Şarkıyı bugüne kadar çok ünlü...

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Grubun Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Twenty One Pilots Kuruluş Hikayesi ve Grup Üyelerinin Bilgileri Twenty One Pilots , Ohio’da kurulan Amerikan müzik grubudur. Grammy ödülüne sahip olan Twenty One Pilots , kurucularından yalnızca Tyler Joseph kalmıştır. Alternatif Hip...

Guns N ‘Roses’dan “Sweet Child O’ Mine” Şarkısının Hikayesi

Guns N 'Roses'dan “Sweet Child O' Mine” Şarkısının Hikayesi

Şarkının Sözleri ve Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Sweet Child O' Mine Nasıl Yazıldı İlginç Story'si Kısaca söylemek gerekirse, “Sweet Child O 'Mine” hikayesi ve tüm gerçeği bir aşk şarkısı olmasıdır. “Tatlı çocuk” adı, aslında şarkının yazarı ve sanatçısı Axl Rose'un aşık...

Yorum Yap