Navajo Kabilesinin Hikayesi

Navajo Kabilesi Hakkında İlginç Bilgileri

Navajo

Navajo kabilesi, Güney Amerika yerlilerinin en büyük kabilelerinden birisidir. Güneybatı’da bugün Arizona, New Mexico, Colorado ve Utah’ın bulunduğu bölgelerde yaşadılar. Navajo ismi onlara Navajo Apaçileri adını veren İspanyollardan geliyor. Kendilerini İnsanlar olarak adlandırırlar.

Najavo’lar ne tür evlerde yaşıyorlardı?

Najavo kabileleri hogans denilen evlerde yaşarlardı. Hogan, ahşap çerçeveli ve duvarları kilden yapılmış kubbeli evlerdi. Hoganların kapıları güneşin doğuşunu görebilmek için daima doğuya bakardı.

Navajo kabileleri ne tür yemekler yerdi?

Navajolar, birçok yerli Amerikalı gibi üç ana ürünün yetiştiriciliğini yapan çiftçilerdi. Mısır, fasulye ve kabak bunların arasında. İspanyollar 1600’lerde buraya geldikten sonra, Najavolar koyun ve keçi yetiştirmeye başladı ve büyük bir et kaynağı yaratmış oldular. Bunun dışında geyik ve tavşan gibi hayvanları da avlıyorlardı. Koyun eti yahnisi, kızarmış mısır ekmeği gibi besinlerde tükettiler.

Navajo

Ne Tür Kıyafetler Giyiyorlardı?

Koyun yetiştirmeye başlamadan önceki dönemde, bitkilerle tasarladıkları ve geyik derisinden yarattıkları giysiler giydiler. Erkekler kısa pantolon ve kadın etekleri giyerlerdi. Ayakkabılarıda yumuşak deriydi. Koyun yetiştiriciliğine başladıktan sonra kıyafetlerini geliştirerek, koyun yününden dokunmuş giysiler giymeye başladılar.

Navajo

Navajo Halı ve Battaniyeleri

Navajolar halıları ve battaniyeleri ile ünlüdür. İlk önce Pueblo halklarından pamuk örmeyi öğrendiler. Koyunla birlikte yüne geçtiler. Bu battaniyeler çok değerliydi ve yalnızca varlıklı aileler alabiliyordu. Bu yüzden de genellikle şefin battaniyeleri olarak adlandırılırdı. Bugün bile Navajo halı ve battaniyeleri fazla talep ve ilgi görmektedir.

Navajo Takıları

Navajo’nun ilk zamanlarında sanat ve el sanatları kadınlar ve erkekler arasında ikiye bölündü. Erkekler kuyumculukla uğraşırken, kadınlar battaniyeler örüp, kilden kaplar yapıyordu. Bugün hala popüler olan mücevherleriden biri de gümüş mücevherdir. Navajolar takılarında turkuaz kullanmaya bayılırlar.

Navajo

Navajoların Uzun Yürüyüşü

1864 yılında tam 9bin Navajo halkı, Arizona’dan New Mexico’ya taşınmaları için askerler tarafından zorlandı. 450 mil süren bu uzun yürüyüş boyunca yaklaşık 200 Navajolu insan hayatını kaybetti. Yer değiştirme oldukça kötü planlanmış ve başarısız olmuştu. Bundan tam 4 yıl sonra Navajo’luların vatanlarına geri dönmesine izin verildi.

Navajo

Navajo Hakkında İlginç Bilgiler;

Manuelito, Navajo’nun ana savaş şeflerinden birisi. Uzun yürüyüşe direndi ve Arizana’da bir rezervasyon yaptırıp antlaşma imzaladı.

Profesyonel bir beyzbol oyuncusu olan Jacoby Ellsbury, Navajo kabilesinin bir üyesidir.

Navajo’lular kızakları çekmek için atlardan önce köpekleri kullandılar.

Apache kabileleri ile yakın ilişkisi olan bir kabileydi.

Navajo dili, II.Dünya Savaşı’nda gizli bir kod olarak kullanıldığı söylenmektedir.

logo

Benzer Bloglar

 • frankenstein1.jpg
 • frankenstein2.jpg
 • frankenstein3.jpg

Frankenstein Hakkında Korkunç Gerçekler

Roman Tarihinin En Korkunç Karakteri!! Korkutucu Olan Her An da Aklınıza Mutlaka O Gelir.. Frankenstein, edebiyat dünyasının en ünlü en korkutucu isimlerinden biri haline dönüşen korku kurgu karakteridir. Frankenstein ilk olarak gotik bir roman sayesinde ortaya çıkmıştı ancak ismi...

 • metallica-nothing1.jpg
 • metallica-nothing2.jpg
 • metallica-nothing3.jpg

Metallica - Nothing Else Matters Şarkısının Hikayesi

Unutulmaz Şarkılar: Bu Şarkı Evde Bekleyen Bir Piliç Yazılmış Olamaz! Nothing Else Matters 1991 yılında doğan Metallica’nın en iyi efsanevi parçalarının başında gelir. Metallica’nın grup üyeleri James Hetfield, Lars Ulrich ve Kirk Hammett bu şarkıyı beraber yazdılar...

 • masaj1.jpg
 • masaj2.jpg
 • masaj3.jpg

Masaj Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ben Masaja Gidiyorum Demekle Olmaz !! Masaj yaptırmak rahatlatıcı ve zenginleştiren bir deneyimdir. Ancak daha önce hiç yaptırmadıysanız ne yapmanız gerektiğini ve nasıl hazırlanmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Sakın endişelenmeyin, masaj için hazırlanmak çok zor değil...

 • dolores1.png
 • dolores2.jpg
 • dolores3.jpg
 • dolores4.jpg
 • dolores5.png

Cranberries - Zombie Şarkısının Öyküsü

Efsane Şarkı Hikayelerinde Bugün.. Bu şarkı, 20 Mart 1993 yılında Warrington bombalı saldırılarında Geçici İrlanda Cumhuriyeti Ordusu tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıdan esinlenerek yazılmıştır. Saldırıda Jonathan Ball ve Tim Parry adlarında iki çocuk öldürüldü. Dolores...

Yorum Yap