Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Klasiği Kashmir Şarkısının Hikayesi

Kashmir Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı?

Şarkının Hikayesi?

Led Zeppelin Rolling Stones dergisininde belirttiği üzere, rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından birisi olarak adını yeryüzüne kazımıştır. 1968-1980 yılları arasında aktif olarak hard rock, blues rock, klasik rock ve heavy metal tarzında müzik yaparak klasik eserler çıkarmasını bilmiştir. İngiliz rock grubunda Robert Plant, Jimmy Page, John Bonham, John Paul Jones, Paul Martinez, Michael Lee, Tony Thompson gibi efsane müzisyenler Led Zeppelin kadrosunda yer almıştır.

Grubun dünyaya en çok ses duyuran şarkıları arasında Kashmir, Stairway to Heaven, Immigrant Song ve Whole Lotta Love gibi klasik eserler yer almaktadır. Bunların arasında Kashmir önemli bir yer kaplar.Kashmir’in hikayesi, 1975 çıkış tarihli Physical Graffiti albmünün parçası olan şarkı, 8 dakika 37 saniyelik uzun bir eserdir.

Şarkının Söz Yazarı Kimdir?

Şarkının söz yazarları, John Bonham, Jimmy Page ve Robert Plant’tir. 6.albümün çıkış parçası olarak yayınlanmıştır. İnsanlığa dair her ne varsa yokoluşa giden yolun bir gün her şeyin daha korkunç hale geleceğini anlatır hüzünle.

Led Zeppelin’in En İyi Müzikal Başarısı Bu Şarkıdır!

Şarkının hikayesi; Hem gaz hem hüzünle dolu bu şarkı herhangi bir insanı küllerinden doğurmaya yetecek güçte ve özelliktedir. Parçanın her noktası özenle kurgulanmış ve dinleyiciye kusursuz bir şekilde sunulmuştur.

Melodisi klasik Led Zeppelin soundundan biraz daha farklı uzak doğu modelleri içermektedir. Tüm grup üyelerinin ortak görüşü olarak, Led Zeppelin’in en iyi müzikal başarılarından birisi olduğu yönündedir. Page bu şarkıyı anons ederken, En muhteşem Zeppelin rifi şeklinde sorarak lanse eder.

Şarkının Sözleri Nereden Geliyor

Plant, Fas’taki Ulusal Folklor Festivali’ne giderken Sahra çölünde sürüş esnasında 1973 yılında şarkıyı yazmaya başladı. Kashmir güney asya’da hiçbir yere yakın olmayan bir yerdi. Plant Eylül 2010’da Mojo dergisine şöyle bir açıklamada bulunur; Jimmy ve ben Fas Atlantik kıyısından Agadir’den Sidi Ifni’ye kadar çıktık.

Gerçekten diğer hippilerle aynıydık. Hiçbir farkımız yoktu.. Kaşmir Pakistan’ın kuzeyinde yemyeşil bir dağ bölgesidir. Hindistan ve Pakistan yıllardır bu bölgenin kontrolünü sağlamak için tartışıp durdular. Kumaş Kaşmir’de keçi kılından yapılır. Aynı zamanda bölge eroin için haşhaş yetiştiriciliği ile ünlüdür.

Şarkı Sözleri

Led Zeppelin Şarkıyı Canlı Çaldı mı?

Led Zeppelin ilk canlı gösterisi 1975 teki konseri ile başlayıp 1980’de ki son konserine kadar Kashmir’i konserlerinde seslendirdi ve şovuna dahil etti. Page ve Plant 1994 yılında Unledded albümleri için bir orkestra ve Faslı müzisyenlerle birlikte şarkıyı tekrardan kaydetti.

Led Zeppelin’in geri kalan üyeleri şarkıyı 1988’de Atlantic Records’un 40. Yıl dönümü partisinde davulda Jason Bonham’la birlikte çaldı. Fakat biraz ortalık karıştı. Klasvyeler kayboldu, bir hayran içeri daldı ve vokal performansında bazı kelimeler unutuldu derken unutulmaz anların yaşanmasına neden oldu. 10 Aralık 2007’de şarkıyı Ahmet Ertegün’ün eğitim fonuna para toplamak için çaldıklarında ise bu sefer daha başarılı olmuşlardı.

Robert Plant yine başka bir söyleşide, bu şarkıyı sadece yoğunluğundan dolayı değil, aynı zamanda grubun sevmediği bir etiket olan heavy metal olarak değerlendirilmediği için çok sevdiğini söyler. Jimmy Page ise; Kashmir öyle yoğun ve farklı duygular barındırıyordu ki, tamamladığımızda gerçekten hipnotik bir şey olduğunu biliyorduk ve böyle bir kaliteyi tanımlayamadık. İlk başta gerçekten çok korkutucu gelmişti. Zeppelin’in menajeri Peter Grant ise şarkının fantastik olduğunu ve bütün enstrümanlar ve orkestra bir araya geldikten sonra finalinin tam da ihtiyaç duyulan bir şey olduğunu söyler.

Şimdi bu unutulmaz şarkıyı tekrar dinlemek için can attığınızı hissedebiliyorum..  

Hoşçakalın..

logo

Benzer Bloglar

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı Rap müzik tarihinin en iyilerini sizler için sıralamaya çalıştık. aralarında duygusal davrandıklarımız olabilir muhtemelen fark edeceksinizdir ama bunu anlayışla karşılayacağınızdan nedense yazıyı kaleme aldığımızda hiç şüphemiz olmadı...

Jürgen Kloop’un Hikayesi Fragmanı

Jürgen Kloop'un Hikayesi Fragmanı

Beklenen Film ve Dizilerin Yeni Fragmanları Netflix ve Sinema Dünyasından Son Gelişmeler Jürgen Klopp “Jürgen” ikonik delikanlı.. ve daha önce ekranlarda görülmeyen özgün, bağımsız bir hikaye. Jürgen Klopp tarafından silinmez bir şekilde tasvir edilen Jürgen Klopp'un bu keşfi...

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Enter Sandman Şarkısının Hikayesi Klasik Şarkıların Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgileri Metallica'nın "Enter Sandman" parçası ana rifinden tehditkar şarkı sözlerine ve ikonik müzik videosuna kadar tüm zamanların en çok tanınan ve evrensel olarak en çok sevilen metal şarkılarından...

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Klasiği Highway to Hell Şarkısının Hikayesi Highway to Hell Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? AC/DC nin 1979 çıkış tarihli gaz içeren aynı zamanda Grammy en iyi hard rock performans ödülüne sahip hit olmuş şarkısı highway to hell ve gerçek hikayesi. Şarkıyı bugüne kadar çok ünlü...

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Grubun Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Twenty One Pilots Kuruluş Hikayesi ve Grup Üyelerinin Bilgileri Twenty One Pilots , Ohio’da kurulan Amerikan müzik grubudur. Grammy ödülüne sahip olan Twenty One Pilots , kurucularından yalnızca Tyler Joseph kalmıştır. Alternatif Hip...

Guns N ‘Roses’dan “Sweet Child O’ Mine” Şarkısının Hikayesi

Guns N 'Roses'dan “Sweet Child O' Mine” Şarkısının Hikayesi

Şarkının Sözleri ve Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Sweet Child O' Mine Nasıl Yazıldı İlginç Story'si Kısaca söylemek gerekirse, “Sweet Child O 'Mine” hikayesi ve tüm gerçeği bir aşk şarkısı olmasıdır. “Tatlı çocuk” adı, aslında şarkının yazarı ve sanatçısı Axl Rose'un aşık...

Yorum Yap