Korku Filmlerinden Nasıl Zevk Alınır?

Korku Filmlerinden Maksimum Zevk Almak İçin Dikkat Edilebilecek 5 Nokta

Yerli ya da yabancı olsun, korku filmleri, kendilerine genç yaşlı demeden, zaman aşımına uğramadan seyirci bulabilen bir tür. Peki korku filmlerini seyrederken halihazırda olduğundan daha çok adrenalin salgılamak, daha çok korkmak mümkün mü? Bu yazımızda aldığınız tadı arttırmak için bir kaç küçük noktaya değineceğim. İyi okumalar.

İlk Adım: Gerçekten İstediğimiz Türde Filmi seçebilmek

Sıklıkla “korku filmi” denince insanın aklına korkmak gelse de, aslında herkesin korktuğu şey aynı olmayabilir. Örneğin bazı insanlar metafizik varlıklardan, her çeşit yaratıktan korkarken, bazı insan ise, elindeki bıçağıyla yavaş yavaş herkesi öldüren katillerden hoşlanır. Tabi korku filmi türleri bununla da kalmaz; bazı filmlerde ne olduğu belirsiz durumlar filmin çoğunluğunu oluşturup seyirciyi daha çok germe amacı güderken, bazısı ise kanlı görüntüler ve çeşitli katliamlara yoğunlaşır. Bu sebeplerle -tabi mümkünse spoiler yemeden- filmin konusunu, oyuncularını önceden incelemek gerekiyor. Böylece “korkmadan” doğru bir karar verebilirsiniz. Unutmadan ekleyeyim, eğer birden fazla kişi ile seyredecekseniz, onların da fikrini almayı unutmayın. Siz heyecanla koltuğun ucunda dururken, yanda horuldayan birinin olması pek tercih edilen bir durum değildir.

   Filmi izlemeden önce araştırılmasının artı olan taraflarından biri de, potansiyel kötü bir filmi seyretmekten kaçınma şansınız olması. Tabi ki zevkler ve renkler tartışılmaz ancak hepimizin ortak olarak Kabul edebileceği ve izlenmesi çok mümkün olmayan filmler var. Konu korku filmi olunca, kötü makyajlı, basit konulu ya da başarısız oyunculardan oluşan bir çok örnek görmekteyiz. Bu sebeple, alacağımız hazzı arttırmak açısından, izlemeden bilgi sahibi olmak yararımıza olabilir.

Ortamı Ayarlamak

   Sinemada seyredecekseniz o zaman yapabileceğiniz çok bir şey yok, ancak salonun büyüklüğü ve şeklini kontrol edebilirsiniz. Evde izleyecekseniz o zaman bazı önlemler alınabilir. Öncelikle ışık, konumuz için hayatı önem taşıyor. Mümkün olduğunca loş bir ışıkta ya da karanlık bir ortam olması, filmin etkisini arttıracaktır. Ek olarak kapılar kapatılabilir, eğer evde hayvanınız varsa kendisinden birkaç saat ayrılmak isteyebilirsiniz. Böylece sessiz ve sakin bir ortamınız olacak, konsantrasyonunuz artabilecektir. Kış aylarındaysanız, aynı zamanda, bir battaniyenin arkadaşlığı da yine tercih edilebilir.

Yeme-İçme Ayarlanması

   Önemli konulardan biri de gıda takviyesi. Kendi adıma çok fazla tavsiye ettiğim bir nokta değil, çünkü özellikle gürültülü bir şekilde tüketilen yiyecekler tüm ambiansı alıp götürebilir. Ya da bol kanlı bir filmi izlerken midenizin bulanmasına sebebiyet verebilir. Bazı insanlar özellikle bu konularda oldukça hassasslar, önlem almanızda fayda var. Ek olarak aniden yerinizden sıçrama sonucunda, içecek ve yiyeceğin dökülme ihtimalini de unutmamak gerekiyor.

   Patlamış mısır ve gazlı içecekler sinemanın vazgeçilmez değerleri olsa da, gazlı içecekler dokunuyorsa, kaçınmakta fayda var demektir. Söz konusu olan fayda hem sizzler hem de yanınızdaki tanıdık/tanımadık insanlar için de geçerli.

Saatlerin Ve Teknik İşlerin Ayarlanması

   Filmin izlenme saati de kendi içinde bir önem taşıyor. Mümkün olduğunca akşam saatleri, hatta mümkün olursa gece tercih edilmeli. Ancak erken uyuyan biriyseniz ve film çok güzel olsa bile vücudunuz uykusuzluğu kaldıramayacak bir konumdaysa, farklı bir saat tercih edilebilir.  Etrafta ışık saçsın ya da saçmasın, dikkat dağıtılacak objeler odadan çıkarılmalı ve rahat bir pozisyon alınmalı. Özellikle uzun filmlerde oturma ya da yatma şekliniz çok önemli.

   Önemli olan başka bir kısım da teknik konular. Eğer dvd aldıysanız onun ve dvd oynatıcısının çalışır durumda olması, bilgisayardan, internetten izleyecekseniz onların da hazır konumda olması gibi noktalara dikkat edilmeli. Aksi halde filme vakit ayırmak yerine makinelere vakit ayırarak mutsuz olabilirsiniz. Özellikle yanınızda biri ile izlerseniz, rezil olmak işten bile değil.

Filmi Birlikte İzleyeceğiniz Kişi Seçimi

Yukarıdaki maddelerin hepsine ayrı önem versem de, en az film seçiminin kendisi kadar önemli bir seçim de, yanınızdakini konu alıyor. İlk olarak yanınızdaki kişinin korku filmi seyretmek istediğinden, en azından korkunç filmlerle bir sorunu olmadığından emin olmak gerekiyor. Evet, belki siz eğlenebilirsiniz ancak her insan her filmi kaldıramaz. Örneğin film sonrasında siz mışıl mışıl uyuyabilecekken, yanınızdaki kişinin kabus görmesi tercih edilebilir bir şey değildir.

İzleyicilerin hepsi korku türünü onayladıktan sonra filmi, yine ortak bir karar ile seçmeyi isteyebilirsiniz. (Böylece film kötü çıkarsa da ortak karar aldığınızı söyleyebilir ve sorumluluğun üstüne kalmasından yırtabilirsiniz) Film seçmenin aslında çok önemli ve kişisel bir karar olduğu unutulmamalıdır; sonuçta hepimiz farklı deneyimler yaşayan kişileriz,sizin beğendiğiniz filmin konusu, yanınızdaki kişileri rahatsız edebilir, filmdekilerle benzeri deneyimler geçiren kişiler olabilir. Özellikle konu Türk filmleri olduğunda, genelde İslam dininde olan etmenler kullanıldığı için, bazı kişiler bu durumdan memnun olmayabilir. Bunun gibi noktalara dikkat edilmeli, yanınızdaki kişiler eğer seçtiğiniz filmi istemiyorlarsa zorlanmamalıdır.

Doğru seçimler yapmanız dileğiyle, iyi seyirler.

logo

Benzer Bloglar

Recep İvedik 6 İnternete Ne Zaman Düşer?

Recep İvedik 6 İnternete Ne Zaman Düşer?

Milyonların tutkuyla izlediği Recep İvedik serisinin 6. filmi iyi bir gişe yaptıktan sonra vizyondan kaldırıldı. Şuan sinemada izleyemeyen büyük bir kitlenin merak ettiği soru ise Film ne zaman internete yada televizyona düşer onu merak ediyor. Recep İvedik 6 öncelikle netflixe düşer...

Ne İzlesek? Netflix’te En İyi Dövüş Sahneleri

Ne İzlesek? Netflix'te En İyi Dövüş Sahneleri

Netflix'in En Çok Şaşırtan dövüş Sahneleri Netflix ve Sinema Dünyasından Son Gelişmeler Netflix, 190'dan fazla ülkede 158 milyondan fazla ücretli üyeliğe sahip, çok çeşitli tür ve dillerde TV dizileri, belgeseller ve uzun metrajlı filmlerle dünyanın önde gelen akış eğlence...

Joker Batman Dışında Hangi Kahramanlara Karşı Kazandı?

Joker Batman Dışında Hangi Kahramanlara Karşı Kazandı?

   Merhaba. Bu yazımızda Batman’in başının belası ve en büyük düşmanı olan Joker’in, hangi süper kahramanlara karşı zafer kazandığını inceleyeceğiz. Listede oldukça sürpriz isimler göreceğinizi umuyoruz. Not: Yazı, olayların nerede geçtikleri hakkında spoiler içermektedir...

O Ses Türkiye Yeni Bölüm Fragmanı 13 Ekim

O Ses Türkiye Yeni Bölüm Fragmanı 13 Ekim

https://youtu.be/AzPcjLTpedc O Ses Türkiye Yeni Bölüm Fragmanı 2019 2019 yılında da reytinglerde zirveyi hedefleyen Acun Ilıcalı, O Ses Türkiye yeni sezona fırtına gibi girdi. Beyaz, Murat Boz, Seda Sayan ve Hadise'den oluşan kadrosuyla izleyenleri eğlendiren ve harika bir müzik ziyafeti...

Recep İvedik 6 Fragmanıyla Coşturdu

Recep İvedik 6 Fragmanıyla Coşturdu

Şahan Gökbakar'ın yeni filmi Recep İvedik 6, 8 Kasım'da tüm sinemalarda yine rekorlar kırmak üzere hazır bekliyor. Şahan Gökbakar toplumun içinden toparlayıp çıkardığı karakteri Recep İvedik ile yepyeni maceralara atılıyor. Yeni serisinde bakalım bizleri neler bekliyor...

Karakomik Filmler Yeni Fragman İzle

Karakomik Filmler Yeni Fragman İzle

Karakomik Filmler (Kaçamak & 2 Arada) - Fragman 2 Cem Yılmaz kaleme alıp yönettiği Vizyon Tarihi: 18 Ekim 2019 olan yeni filminin bir fragman görüntüsü daha resmi hesaplardan paylaşıldı. Komedi ve Dram farklı açılardan sizlerle buluşuyor.. Yönetmen Cem Yılmaz Oyuncular Cem...

Yorum Yap