Kız Kardeşin Yaşamımıza Etkisi ?

Kız Kardeşi Olan İnsanların Pozitif Gelişimleri

Kız Kardeşi Olan İnsanların Pozitif Gelişimleri, yakın zamanda yapılan araştırmalarda gün yüzüne çıktı. Elbette bazen can sıkıcı ve çekilmez olabilirler fakat tüm argümanlar sinir bozucu da olsa kız kardeşlerinizin hayatınızı çok çok iyi bir seviyeye taşımasını engelleyemiyor. Ve artık bunu kanıtlayacak bir araştırma hali hazırda mevcut.

Aile Psikolojisi konusunda yayınlanan bir dergide 2010 Brigham Young Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışma sonucuna göre, bir kız kardeşin, kişinin ruh sağlığı ve özgüvenini artırabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar yaşlı veya genç olmasına bakılmaksızın kız kardeşlerin, kişiyi yalnızlık, sevilmemişlik, suçluluk ve kaygı gibi olumsuz duygulardan korumasına yardımcı olduğu tespitine varmıştır.  

Çalışmada en az 10 ve 14 yaşları arasında en az 1 çocuğu olan 395 aile yer aldı. Çocuklar kardeşleri hakkındaki soruları yanıtlarken videoya çekildi. Araştırmacılar tam 1 yıl boyunca aileleri takip etmeye devam etti.

Araştırmacılar, kız kardeşlerin pozitif zihinsel sağlığın gelişiminde önemli rol oynadığını söylüyor. Sevgi dolu bu kardeşlerin, cinsiyetleri veya aralarından kaç yıl olduğu fark etmeksizin birbirlerini olumlu yönde etkilediklerini bulmuşlar.

Her iki cinsten kardeş sevgisi, nezaket ve cömertliğin artmasına, başkalarına yardım etme gibi sosyal davranışların gelişmesine katkıda bulunuyor. Zaman zaman kavga etmeleri hiçbir şekilde olumsuz bir etki yaratmamakla beraber, sevgileri sayesinde bu pozitif uyum hayatları boyunca davranışları üzerinde devam etmektedir. Kavga sonrası duygularını düzenleme yetileri de bu sayede gelişmektedir. Bu gelişim devam eden hayatları boyunca kazanabilecekleri en önemli özelliklerinden biri olarak insan ilişkileri konusunda avantaj ve kolaylık sağlayacaktır.

logo

Yorum Yap