Kapalı Çarşı Hakkında 12 İlginç Bilgi


Dünya Alışveriş Merkezinin Kalbi..

Kapalı Çarşı – İstanbul

Kapalı Çarşıya Nasıl Gidilir?

Dünyanın en eski çarşılarından birisi olan Kapalı Çarşı, Türkiye’nin metropolü İstanbul’da bulunur ve dünya çapında bilinirliğe sahiptir. Her gün binlerce yerli ve yabancı turist tarafından Kapalı Çarşı’yı ziyaret etmeye devam ediyor. Şimdi sizi, Kapalı Çarşı’nın bilinmeyen ilginç gerçekleriyle ilgili yolculuğa çıkarıyoruz.

Kapalı Çarşı İnşaatı

1-Kapalı Çarşı 1461 yılında Sultan II. Mehmet’in Osmanlı İmparatorluğu’nu ticaret merkezi olarak Konstantinopolis’i devralmasının ardından başladı.

2-Osmanlı İmparatorluğu’nun üç kıtaya birden yayılması şle birlikte 17.yüzyılın başlarında Akdeniz ticaretinin kalbi haline geldi.

3-Hareketli mağazaları ile birlikte Kapalı Çarşı, 60 üstü kapalı sokağında yaklaşık 4bin mağazayı ve bu mağazaları ziyaret etmek için gelen 250 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

Pazarlık Sünnettir

4-Kapalı Çarşı geniş ürün yelpazesiyle binlerce çeşit ürünü ziyaretçilerine sunuyor. Süs eşyaları, ipek, seramik, bakır eşyalar, deri, antika ürünler ve çağdaş modern ürünleriyle dünyadaki en çok ilgi gören Pazar yerlerinden birisidir.

5-Kapalı Çarşı’da eski zamanlarda her cadde belirli bir ticaret ve ürün grubuna ayrılırdı. Yıllar geçtikçe modern haline kavuşmuş oldu.

6-Kapalı Çarşı’da eski yıllara oranla Pazar olarak on kat daha fazla mücevher ve değerli eşya satılmaktadır.

7-Çarşı’nın yabancı turistler tarafından da bilinen en meşhur özelliği pazarlık kelimesidir. Pazarlık hali, Kapalı Çarşı’da ki alışveriş macerasının olmazsa olmaz parçasıdır.

8-Bir labirenti anımsatan yapısıyla Kapalı Çarşı, 21 kapı ve birbirine bağlı 56 kemer koridordan oluşmaktadır.

9-Kapalı Çarşı’da bulunan mağazalar, 19.yüzyıla kadar mağaza panolarında sembol kullanmadı. 1894 depreminden sonra yeniden inşa edilmesiyle birlikte Batı tarzı vitrin ve amblemler mağaza panolarında ki yerini almaya başladı.

Takılar Ucuz mu?

10-Yeryüzünün diğer bölgelerine kıyasla takılar, Türkiye’de işçilik maliyetlerinin düşük olması nedeniyle daha ekonomiktir. Türkiye’nin bir çok ünlü kuyumcusu ürünlerini Kapalı Çarşı’da satışa sunmaktadır.

11-İstanbul şehrinin en kalabalık alışveriş merkezlerinden biri olmasının yanı sıra, Cami, hamam, han, okul, kafe ve restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır.

12-James Bond başta olmak üzere gişe yapan bir çok dünyaca ünlü film Kapalı Çarşı ve çevresinde çekilmiştir. Böylelikle ününü dünyanın her yerine salmıştır.

logo

Yorum Yap