İnternet Bağımlılığı Nedir? Neden Artıyor?

İnternet Benliğimizi Ele Geçirdi!

İnternet Bağımlısı Olmaya Ne Kadar Meyilliyiz?

Ele Geçirildim!

İnternetin ve teknolojik aletlerin evlere kalıcı misafir olmasıyla birlikte çocuklardan yemek yemeyenler daha o küçük yaşlarda televizyon ya da teknolojik ürünlere mahkûm edilir hale getiriliyor. Çünkü çocuk dikkatini teknolojik ürünlere vermişken anne de çocuğuna bu arada yemek yedirmek için büyük gayret göstermektedir. Zamanla bu artık bir alışkanlık haline dönüşüyor. Ve internet bağımlılığı problemine ulaşım kolay hale geliyor.

Çocukları İnternet Dışında Oyuncaklar Artık Tatmin Etmiyor

Lakin bu durum o an için olmasa da ileri de bir takım problemlerin doğmasına zemin hazırlanmış oluyor. Hem de öyle sağlam bir zemin ki çocuğa oynaması alınan renkli renkli güzelim oyuncaklar çocukları internet ve teknolojik aletler dışında tatmin etmiyor.

İnternet Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Sizde de bu belirtiler mevcut ise internet bağımlı adayısınızdır demektir. O halde internet bağımlılığının belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • En başta aile ilişkilerin zayıflaması hatta kopma noktasına gelmesi.
 • Kullanılmadığı zamanlarda dahi bilgisayarların sürekli açık bekletilmesi.
 • Arkadaşlarının ya da yakın çevresinin çağrılarına artık cevap vermemesi veya başka bir zamana ertelemesi.
 • İnternet başında gereğinden fazla çok vakit harcamak.
 • İnternet dışında yapılması gereken işlere ilginin kaybolmaya başlaması.
 • Günlük yapılması gereken işlerin artık rutin bir şekilde çok geç saatlere bırakılması ya da ertesi güne ertelenmesi.

İnternet Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

İnternet kullanımı bağımlılığı bakımından ileride size ya da çocuğunuzun başına gelebilecek maddi ve manevi olumsuz durumların önüne geçebilmek için bir takım tedbirlerin önceden alınması gerekiyor. İşte size internet bağımlılığından kurtulmanın yolları:

Kurtulmanın Yolları Nedir?
 • İlk önce ailenize zaman ayırın ve onlarla ilgilenmenin yollarını ayırın.
 • Sağlığınızın ve giden vaktinizin değerini bilin. İnterneti kullanımını ona göre tekrar tanımlayın.
 • Aniden değil fakat zamanla internet kullanımını biraz daha kısıtlama yoluna gidin. Çünkü hemen kısıtlanan şeyler yönünden çocukla sizin aranızda büyük çatışmalara yol açabilir.
 • Çocukların odasında teknolojik aletlerin olmasını engelleyin.
 • Aile içinde çevrimdışı faaliyetlere yönelik bir takım etkinlikler ya da tüm ailecek birlikte geçirebileceğiniz haftalık bir plan yapın.
 • Aradığınız bir şeyi bulmak hemen internete yönelmeyin. İlk önce aile içi istişaresini harekete geçirin.
 • İnternet üzerinden izleyeceğiniz filmlerin sayısını düşürerek kısıtlayın.

İnternet Bağımlılığına Karşı Ebeveynlere Düşen Görevler Nelerdir?

Ebeveynler internet bağımlığı konusunda oldukça dertli görünüyor. Çünkü ülkemizde çocukların internet bağımlılığı nedeniyle uzman hekimlere başvurular maalesef gün geçtikçe artıyor. Bundan ötürü internet bağımlılığı konusunda anne babalara bir takım görevler düşmektedir.

Bırakamıyorummmm!

Çocuklar dışarıda, parkta oyunlar ya da oyuncaklarla oynamak yerine bu teknolojik cihazlarla oynamayı tercih etmektedirler. Fakat burada anne ve babaların rolü öne çıkmaktadır. Çünkü ebeveynlerin kendi rahatları için ve çocukların oyalanmaları için çocukları tabletlere, bilgisayarlara adeta hapsetmesi çok yanlış bir davranış olarak karşımızda duruyor. Dolayısıyla internet bağımlılığı yaşının düşmesinde anne babaların etkisi büyük olmaktadır. Unutmayınız ki, çocuklar bir günde internet bağımlısı olmuyor.

Sonuçta dışarıda, parkta oyuncaklarla oyun oynaması gereken çocuklar zaman ilerledikçe sosyal yaşamda uzak, çekingen ve içine kapanık bir neslin yetişmesi maalesef sağlanmış oluyor. Bunu önlemek adına anne ve babalar olarak, internet bağımlılığına karşı dur demek için daha hassas ve bilinçli olmak bakımından bir takım görevlerin yerine getirmek gerekiyor. Peki, nedir o görevler? Gelin şimdi birlikte göz atalım;

Anne ve babalar kendi rahatları İçin çocukları oyun oynaması adına onları teknolojik aletlere yönlendirmesin.

Çocuğun alaka duyacağı eğitici aktivitelere yönlendirin ya da siz düzenlemeye çalışın.

Çocuğumu Başından Alamıyorum..

Çocukla birlikte kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Çocukların üstü başı kirlenir diye onları dışarıya ya da parka çıkmalarını engellemeyin.

Eğer çocukta teknolojik alet kullanımı bir alışkanlık haline dönüşmüş ise ona hemen yasak getirmeyin. Zamanla onunda kabulleneceği internet ve teknolojik aletler dışında farklı alanlara yönlendirin.

Yavaş yavaş ve ilgisini farklı mecralara kaydırarak internet kullanımını azaltın.

Çocuğun hafta sonları yapabileceği spor, müzik ve satranç gibi etkinliklere gönderin.

İnternet kullanımı ile alakalı bir dizi kural koyarak aile içinde düzen ve otorite kurulmasını sağlayın. Bu düzene de kendinizde uyun.

Erişime engellenen sitelere girmelerini önleyecek tedbirler alın.

Çocuklara internet kullanımı başında fazla kalmamalarını söylerken kendinizde fazla zaman harcamayın. ( örnek olmalısınız )

Çocuklara bu konular hakkında çok fazla baskıcı olmayın. Çünkü yasaklanan her şey çocuklara daha cazip hale gelmektedir.

logo

Benzer Bloglar

Öğrenciler İçin Ek İş İlanları Nedir

Öğrenciler İçin Ek İş İlanları Nedir

Öğrenciler İçin Ek İş İlanları Öğrenciler, firmaların vermiş olduğu işler aracılığı ile kısa zaman zarfında ek gelir elde edebilirler. Son zamanlarda sıklıkla başvurulan işler arasında öncülüğünü koruyan metin yazarlığı, çevirmenlik ve anketörlük öğrenciler adına biçilmiş bir kaftan...

Ayrıldıktan Sonra Yapmaman Gereken 5 Şey Nedir?

Ayrıldıktan Sonra Yapmaman Gereken 5 Şey Nedir?

       Ayrıldıktan Sonra Yapmaman Gereken 5 Şey 1. İyiymişsin gibi davranma.       Yas tutmak için kendinize izin verin. Ağlayın ya da bir yastık yumruklayın. Çevrenizi sizi dinleyen arkadaşlarınızla kuşatın. Tabi ki iş yerinizde ağlamak zorunda değilsiniz ama...

2019 Yılında En Çok Kazanan Ücretli ve Ücretsiz Oyunlar

2019 Yılında En Çok Kazanan Ücretli ve Ücretsiz Oyunlar

2019 Yılında En Çok Kazanan Ücretli ve Ücretsiz Oyunlar Artık 2019 yılını geride bıraktı. 2020 yılının şu ilk zamanlarında Süperdate, 2019 yılında en çok gelir getiren ücretli ve ücretsiz oyunların listesini paylaştı. Süperdate’in paylaştığı listede ücretsiz oyunlarda birinciliği alan...

Solaklarla İlgili Bilmediğiniz 7 Şey

Solaklarla İlgili Bilmediğiniz 7 Şey

Solaklar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler Solakların Diğer İnsanlara Göre Farklılıkları Nedir? Solak insanlar için dünya daha farklıdır şüphesiz, onlara yemek yemekten tutunda, yazı yazmaya hatta işyerinde bilgisayarın mouse’unu kullanmaya dek hayat daha zordur. İşte solaklarla ilgili...

Tüm Zamanların En Büyük 5 Yırtıcı Kedisi Nedir?

Tüm Zamanların En Büyük 5 Yırtıcı Kedisi Nedir?

Yırtıcı Kedi Ailesinin En Büyük Üyeleri Yırtıcı Kedilerin Hayatı Sokakta gördüğünüz kedilerin uzak akrabalarından bahsedelim birazda. o pissst deyipte kovaladıklarınız değil hani? 10 katı büyüklükteki ağa babalarından bahsediyorum. Dünya'da yaşayan en büyük, en yırtıcı kedilerin...

Ölümsüz Aşk Var mıdır? Aşkın Ömrü Kaç Yıl?

Ölümsüz Aşk Var mıdır? Aşkın Ömrü Kaç Yıl?

Aşk Biter mi? Ne Kadar Devam Eder? Ölümsüz Aşk İstiyorum! Aşkın Ömrü 2,5 Yıl Neden mi? Araştırmacılara göre aşkın ömrü 2,5 yıl kadar sürüyor. Çünkü aşık olduğunuzda beyinde salgılanan oksitosin hormonu yani bağlılık hormonu, 2,5 yıl sonrasında azalıyor ve mantık devreye girmeye...

Yorum Yap