Her Şeyi Kafaya Takmaktan Kurtulmak İçin 7 Basit Yöntem

Kafaya Takmama Sanatı

Her Şeyi Kafaya Takıyorum Ne Yapmalıyım Diye Soranlara Çözümler

Çok Takıyorum Abi!

Her şeyi kafaya takma hastalığı olarak da adlandırılan bir sorunu ya da bir şeyi aşırı düşünme eylemi, kişinin kendi hayatına olduğu kadar zaman zaman çevresine de zarar verebilmektedir. Her şeyi kafaya takmak birçok kişi için yaşam kalitesini düşürmenin yanında, aşırı strese yol açarak birçok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır.

Peki, birçok soruna yol açan ve kişinin yaşamını kalitesiz bir hale sokan kafaya takma alışkanlığından nasıl kurtulunur? Bunun için aşağıda sizlere 7 basit yöntemden söz ettik. Bu yöntemleri adım adım uygulayarak her şeyi kafanızda soruna dönüştürme alışkanlığınızdan kurtulmanız mümkün. İlk madde ile başlayalım:

1. Sorunlara Daha Geniş Açıdan Bakmaya Çalışın

Kafamıza taktığımız düşüncelerin çok büyük kısmı küçük küçük sorunlardır. İş yerimizde birinin bir lafı, bir tartışma ya da özel hayatımızdaki bir sorun genellikle gün boyu kafamızı meşgul ederek verimliliğimizi düşürür.

Bir sorunla karşılaştığımızda bu sorunun bizim hayatımızdaki etkisinin ne kadar sürebileceğini düşünmemiz bu noktada çok önemlidir. Örneğin 2 gün sonra unutacağımızı bildiğimiz ama şu an kafamıza yerleşmiş takıntılı veya olumsuz düşüncenin, bir süre sonra tıpkı bir bulut gibi zamanın rüzgârıyla dağılacağını fark etmemiz gerekir.

Bizi olumsuz etkileyen bir duruma “bu durum ne kadar sürebilir ki?” sorusuyla yaklaşmak, kafamıza takacağımız düşüncelerin önemli bir kısmını azaltacaktır.

2. Tek İşle Uğraşın Ve Düzenli Molalar Verin

Gün içinde birden fazla işle uğraşmanın verimliliği azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun da ötesinde birden fazla işle uğraşmak, sürekli olarak diğer işleri düşünmemize neden olarak beynimizde gereksiz gerilim oluşturacaktır. Bunun üstesinden gelmek için yapmamız gereken şey her zaman tek işle uğraşmak, diğer işlere elimizdeki işi bitirdikten sonra geçmektir. Ayrıca her 30 dakikada bir 5 dakika kadar mola vermek gerekir.

Bu madde her ne kadar basit görünse de, özellikle iş hayatındaki yoğun düşünce trafiğimizi ciddi oranda azaltabilir.

3. Planlı Hareket Etmeye Kendinizi Alıştırın

Gerek bir iş yerinde gerekse de evden çalışanlar için, en büyük sorunlardan biri işe bir türlü nereden başlayacağına karar verememektir. Bu kararsızlık yapılacak işlerin sürekli kafamızın içerisinde dönüp durmasına sebep olur. Bu nedenle güne başlamadan önce bir çalışma planımızın olması oldukça önemlidir.

Eğer tembellikten ya da bir türlü çalışmaya başlayamamaktan şikâyet ediyorsak, bu durumda hem kafamız karışık hem de plansızız demektir. Bu yüzden de planlı olmak bizi zamanla bir eylem insanı olmaya itecek ve bu da aynı konuda daha az düşünmemize yardımcı olacaktır.

Nasıl Düşünmem?

4. Belirsiz Korkuların İçinde Kaybolmayın

Herhangi bir konudaki korkumuzun ana nedenlerinden biri güvensizliktir. Bu zaman zaman kendimize olan güvenimizin azalmasından da kaynaklanabilir. Bu korkular iş ile ilgili olabileceği gibi özel hayatımız veya sosyalleşmeyle de ilgili olabilir. Bu korkuların kafamızın içinde sürekli hazırda beklemesi bizim sürekli bu korkulara geri dönmemize yol açar. Bu nedenle bu korkuların üstesinden gelebilmeliyiz. Peki, bu korkuları nasıl yenebiliriz?

Eğer herhangi bir konuda bu belirsiz korkuları yaşadığımızı düşünüyorsak, kendimize şu soruyu sormamız gerekir: “En kötü ne olabilir ki?” Bu basit sorunun cevabı, aslında çoğu durumda beklediğimiz gibi bir felaket senaryosunun gerçekleşmediği olacaktır. Çünkü insan zihni sorunları devleştirmekte gerçekten harika bir illüzyonisttir ve sürekli bize tuzaklar kurar. Bizim ise bu tuzaklara düşmememiz gerekir.

5. Her Şeyi Kontrol Edemeyeceğinizi Kabullenin

Neredeyse her konuda birçoğumuz birçok şeyin kontrolümüz altında olmasını ister, hatta öyle olduğunu dahi düşünürüz. Böylece hata yapmayacağımıza inanırız. Ancak düşündüğümüzün aksine birçok şey bizim kontrolümüz dışında gerçekleştiği için hatalar hiçbir zaman sıfırlanmaz. Zaten normal olan da budur. Çünkü hata yapmaktan korkmak, bizi takıntılı düşüncelerin esiri haline getirebilir. Bu yüzden, biz ne yaparsak yapalım kontrol edemediğimiz bir şeyler olacağından, her şeyi kontrol edemeyeceğimizi kabul etmek üzerimizdeki stresi azaltarak sorunları daha az düşünmemize yardımcı olacaktır.

Stresten Bunalanlar

6. Düzenli Egzersiz Yapın

Şayet her şeyi kafamıza takıp kendimizi hırpalıyorsak egzersiz yapmayı denemeliyiz. Bu size biraz saçma gelebilir; ancak egzersiz yapmanın vücudumuzdaki gerilimi azalttığı ve kendimizi daha iyi ve kararlı hissetmemize yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Eğer bu egzersizleri alışkanlık haline getirebilirsek bu, bizim sürekli odaklandığımız düşüncelerimizden sıyrılmamıza ciddi biçimde katkı sağlayacaktır.

Takmıyorum Öyleyse Mutluyum?

7. Kaliteli Uyuyun

Hiç 3-4 saatlik uykuyla okula ya da işe gittiniz mi? Birçoğumuzun başından böyle bir durum en az bir kez geçmiştir. Bu az uykuyla geçen gecenin ardından ertesi gün nasıl hissettiğinizi hatırlayın. Büyük olasılıkla çoğumuz o günün ‘yarı uykulu’, ‘verimsiz’ ve ‘günün bir an önce bitmesini isteyen’ gibi cevaplar vereceğiz. Yetersiz ve kalitesiz bir uyku düzenimiz varsa genel ruh halimiz alıngan, sinirli ve her şeyi kafaya takan bir şekle bürünebilir. Bunu çözmenin anahtarıysa daha kaliteli uyumaktan geçmektedir. Özellikle uyuduğumuz ortamın rahatlığı, yatağa girdiğimizde yarı tok olmamız, akşamları kafein tüketmemeniz ve akşam uyku saatimizden en az 2 saat önce bilgisayar, tablet ve cep telefonu ekranının mavi ışığından uzak durmamız uyku kalitemizi ciddi oranda arttıracaktır. Basit nefes egzersizleri ve gece ortalama 8 saat uyumamız da uyku kalitemize destek olacaktır.

Her şeyi kafaya takmaktan kurtulmak için bu 7 basit yöntemin hepsini bir günde yapamayabilirsiniz. Bunlardan birkaç tanesini bile uygulamaya başladıktan sonra kendinizdeki değişimi fark etmeniz sizi diğer maddeleri uygulamaya da teşvik edecektir.

logo

Benzer Bloglar

Foot Scrub İle Yorgun Ayaklara Bakım Yapmak

Foot Scrub İle Yorgun Ayaklara Bakım Yapmak

Foot Scrub İle Yorgun Ayaklara Nasıl Bakım Yapılır? Foot Scrub Nedir? Yorgun ayaklara foot scrub ile bakım yaparak belki de ayaklarınız için biraz daha iyilik yapmış olursunuz. Sporcular, sürekli ayakta durmak zorunda olan işlerde çalışanlar, yürüyüş yapanlar ve benzer pek çok...

Kilo Aldırmayan Zararsız Yiyecekler Nedir?

Kilo Aldırmayan Zararsız Yiyecekler Nedir?

Hem Yiyeyim Hem de Kilo Almayayım Diyorsanız Kilo Aldırmayan Zararsız Yiyecekler Nelerdir? İnsanların kilo almasına neden olan en büyük etkenlerden biri de sürekli olarak öğün aralarından atıştırdıkları sağlıksız abur cuburlardır. Özellikle televizyon izlerken veya bilgisayar...

Şifa Diyeti Nasıl Yapılır

Şifa Diyeti Nasıl Yapılır

Şifa Diyetinin Olumlu Etkileri Nedir? Şifa Diyetine Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Bazı hastalıklar için şifa diyetleri etkili olabilir. Diyetler genellikle vücudun aşırı yüklenmelere engel olunması için genelde su yardımı ile yapılır. Tansiyon, Şeker hastalığı, kulak çınlaması...

Buda’nın En İyi 10 Motivasyon Tekniği

Buda'nın En İyi 10 Motivasyon Tekniği

Budizm'in Kurucusu Ruhani Lider Buddha.. Buda'nın Motivasyon Anlamında En İyi Sözleri Buda Kimdir ? Hindistan'da yaşadığı öngörülen ve Budizm'i kuran ruhani lider. Doğum Adı Sidarta Gautama'dır. Budistler tüm dünyaya Buda ismiyle yaymıştır. Düşünceleri sadece Hindistan'da değil...

Okullar Daha Eğlenceli Hale Nasıl Getirilir?

Okullar Daha Eğlenceli Hale Nasıl Getirilir?

Okullarda Eğlenceli Ortamlar Yaratmak Neden Okulumuzdan Sıkılıyoruz? Okul nasıl çok daha eğlenceli çok daha çekilir bir yer olurdu diye biraz beyin fırtınası yapalım dedik.  yıllardır okula gidiyoruz ve mecburen de gitmek zorundayız malumunuz. tahmin edeceğiniz üzere okul öyle de çok...

Sunum Stresinden Nasıl Kurtulurum?

Sunum Stresinden Nasıl Kurtulurum?

Sunum Stresi Neden Oluşur? Elim Ayağımın Dolaşmaması İçin Ne Yapmalıyım? Üniversite öğrencilerinin en büyük sıkıntılarından biri de sunum yapmaktır. Sunum stresinin genel olarak sebebi de çoğu üniversite öğrencisinin daha önce hiç sunum yapmamış olması veya yapmasına rağmen hala bazı...

Yorum Yap