Frankenstein Hakkında Korkunç Gerçekler


Roman Tarihinin En Korkunç Karakteri!!

Korkutucu Olan Her An da Aklınıza Mutlaka O Gelir..

Frankenstein Orda mısın?

Frankenstein, edebiyat dünyasının en ünlü en korkutucu isimlerinden biri haline dönüşen korku kurgu karakteridir. Frankenstein ilk olarak gotik bir roman sayesinde ortaya çıkmıştı ancak ismi dünya çapında popülariteye  taşıyan filmler ve çizgi filmler oldu. Günümüzde ‘Frankenstein’ adı korkutucu olan her şeyin simgesi haline geldi.

Frankenstein Kitabını Kim Yazdı?

Kitabın yazarı Mary Shelley, Victor Frankenstein hakkındaki romanını inanamayacaksınız ama sadece 18 yaşındayken yazmaya başlamıştı.  Şimdi kafanızdan bu kadar genç bir kızın böyle bir korku hikayesini nasıl kurgulayabildiğini geçiriyorsunuz eminim. Eve çünkü genç kızlar genelde onun yaşındayken, ergenlik yıllarının tadını çıkarıyor olurlar. Muhtemelen yazarda en az Frankenstein karakteri kadar garip bir karakter olabilir. Tabi şaka bir yana, annesinin ölümü ve ona olan sevgisi genç kızı hayal ve kurgu üzerine düşünmeye daha yatkın hale getirmiş olabilir.

Mary Shelley İçin İlham Kaynağı Ne Oldu?

Mary Shelley, Avrupa’daki tarihi yerleri gezerken bu romanı yazmak için ilham aldı.  Bu yerlerden biri de, Almanya’da bir kale olan Hessen’dir.

Kale, Odenwald dağı üzerinde 370 mt yükseklikte yer almaktadır. Sanırım bu gotik romanın temeli için oldukça mükemmel bir yerdi. Frankenstein kalesinin bulunduğu Odenwald sıradağları bazı gizemlere sahiptir. Bu bölgedeki bazı insanlar kalenin çevresinde hayaletler gördüğünü bildirirken, bazıları ise anormal sesler duyduklarına yemin etmişlerdir. Bu iddiaları kanıtlayacak bilimsel herhangi bir kanıt yoktur.

Evlen Shelley, romanındaki kaleden ve kişisel günlüğünden bahsetmedi. Ancak bir keresinde, Gernsheim adlı Alman kasabasını ziyaret ettiğinden bahsetmişti. Orada muhtemelen kaleyle ve Johann Dippel adlı simyacının işgaliyle ilgili hikayeyi duymuş olacaktır.  Çünkü Frankenstein gibi Dippel de, olağandışı tıbbi deneyimler arayan bir bilim insanıydı. Dippel o dönemde sözde hayvansal yağdan hayatın bir iksirini yaptı. Simya dışında, cesetleri deşip onlara hayat vermeye çalıştığı anatomik deneylerde de bulundu.

Frankenstein Gerçek mi?

Frankenstein Bir Canavar Değil!

İnsanlar Frankenstein kelimesini duyunca otomatikman akıllarında çirkin korkunç bir yaratık canlandırıyor. Aslında bu doğru değil. Frankenstein ve canavar tamamen farklı karakterler ve Frankenstein aslında canavarı yaratan bilim adamının adıdır. Bununla birlikte tabi bazı insanlar bu iğrenç varlığı yaratan insanında anca bir canavar olması gerektiğine inanmaktadır. Frankenstein kötülüğe karşıydı ve canavarı öldürmeye çalışırken öldü.

Frankenstein Bir Pişmanlık mıydı?

Roman boyunca Frankenstein canavarı öldürmenin yolunu arıyor. Onu korkunç bir görünümle yarattığı için pişmandı ve kendisine yakın birkaç kişiyi öldürmesine neden olduğu için hayal kırıklığı yaşıyordu.

Frankenstein Romanının Yaradılış Öyküsü

Mary Shelley, kocası Percey Shelley ve yakın dostları Lord Byron yazılabilecek en iyi korku romanını yazmak için kendi aralarında küçük bir yarışa tutuştular. Sonuç olarak Mary Shelley, Frankenstein’i yaratarak bu yarışın galibi olmayı başardı..

Frankenstein Öldü mü?

Frankenstein karakteri ve kitabın kendisi hakkında başka ne biliyorsun?

Yeni bir yaşam yaratmak isteyen bir bilim adamının eşsiz hikayesi..

Ölü bir vücudu, elektrik vererek canlandırmayı hayal etmek ve böyle bir canavarı tasarlamak herhangi birinizin aklına gelebilir miydi? Mary Shelley işte böyle uçuk bir hayal gücünün kendisiydi..logo

Benzer Bloglar

 • metallica-nothing1.jpg
 • metallica-nothing2.jpg
 • metallica-nothing3.jpg

Metallica - Nothing Else Matters Şarkısının Hikayesi

Unutulmaz Şarkılar: Bu Şarkı Evde Bekleyen Bir Piliç Yazılmış Olamaz! Nothing Else Matters 1991 yılında doğan Metallica’nın en iyi efsanevi parçalarının başında gelir. Metallica’nın grup üyeleri James Hetfield, Lars Ulrich ve Kirk Hammett bu şarkıyı beraber yazdılar...

 • navajo1.jpg
 • navajo2.jpg
 • navajo3.jpg
 • navajo4.jpg
 • navajo5.jpg
 • navajo6.jpg

Navajo Kabilesinin Hikayesi

Navajo Kabilesi Hakkında İlginç Bilgileri Navajo kabilesi, Güney Amerika yerlilerinin en büyük kabilelerinden birisidir. Güneybatı’da bugün Arizona, New Mexico, Colorado ve Utah’ın bulunduğu bölgelerde yaşadılar. Navajo ismi onlara Navajo Apaçileri adını veren İspanyollardan geliyor...

 • dolores1.png
 • dolores2.jpg
 • dolores3.jpg
 • dolores4.jpg
 • dolores5.png

Cranberries - Zombie Şarkısının Öyküsü

Efsane Şarkı Hikayelerinde Bugün.. Bu şarkı, 20 Mart 1993 yılında Warrington bombalı saldırılarında Geçici İrlanda Cumhuriyeti Ordusu tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıdan esinlenerek yazılmıştır. Saldırıda Jonathan Ball ve Tim Parry adlarında iki çocuk öldürüldü. Dolores...

Yorum Yap