Efsane Şarkı Hikayeleri: Eric Clapton – Cocaine

Efsane Şarkı Hikayeleri: Eric Clapton – Cocaine

Klasik şarkıların ortaya çıkış hikayelerinde bugün sizlerle, Eric Clapton sesinden bütün dünyanın duyduğu o muhteşem şarkı Cocaine’in hikayesini paylaşacağız.

Yazılmış olan parça Oklahama blues gitaristi olan J.J. Cale’a ait. Cale, 1976 senesinde yayınladığı 4.albümü Troubadour’da Cocaine’i kaydetti ve yayınladı.

Clapton Slowhand albümü için şarkı ararken, Cale’ın kapısını çaldı ve setteki ilk şarkı olan Cocaine’i seçti. Ve böylelikle Clapton şarkıya sahip oldu.

Cocaine isminden de belli olacağı üzere sözlerinde uyuşturucu bağımlılığından söz ediyor. Bu aslında Clapton’ın o dönemde gayet iyi bildiği bir şeydi. Otobiyografisinde de bahsettiği gibi Clapton bu şarkıyı kaydederken ciddi bir eroin alışkanlığı ile vücudunu kokain ve alkolle dolduruyordu. O zaman ki tutumu, bağımlılığını yönetebileceği ve istediği zaman bırakabileceği yönündeydi. Böylelikle de onu tüketen bir ilaçtan bahsettiği bir şarkıyı tüm dünyaya duyurmuş oldu.

Uyuşturucu ve alkolden kurtulduktan sonra ayıkken müzik yapabilmenin ne kadar zor olduğunu düşündüğü bir süreci yaşadı ve bu durum oldukça zorlanmasına neden oldu. Ayrıca uyuşturucu bağımlılığının kendisi ve başkaları adına ne kadar boktan bir durum olduğunu anlayarak, uyuşturucu bağımlısı insanların kurtuluş aşamalarında yardımcı olarak aktif bir rol üstlendi.  Hatta 1998 yılında, tedaviye muhtaç insanlara yardım edebilmek amacıyla Antigua’daki Crossroads adındaki rehabilitasyon merkezini açtı.

Cocain, Clapton’ın en ünlü şarkılarından biri fakat stüdyo versiyonu hiçbir zaman tek olarak çıkmadı. 1980’deki canlı albümü Just One Night’ın şarkısını içeriyordu ve bu gösterinin versiyonu konserden alınan Tulsa Time’ın B kısmı olarak yayınlandı. Single ABD listelerinde 30.sıraya yükseldi.

J.J. Cale aslında bu şarkıyı bir caz bestesi olarak tasarladı. Yapımcı Audie Ashworth ona basit gitar ezgileri eklemesi için talepte bulundu ve ikna etti. Cale riffin tek dizili overdub’ını yaptı. Uzman Reggie Young ise solosunu çaldı. Clapton versiyonu ise çok daha karmaşık bir gitar çizgisine ve daha belirgin vokallere sahipti.

Bob Rivers, Kurt Cpbain’in uyuşturucu kullanımıyla dalga geçen “Cobain” adlı bir şarkının parodisini yayınladı. Cobain serbest kaldıktan kısa bir süre sonra kendini öldürdü. Bunun üzerine Clapton, kokain kullanımıyla ilgili yanlış mesaj verdiğini düşündüğü şarkısını set listinden çıkardı. Daha sonra şarkıyı yeniden düzenledikten sonra çalmaya başladı.

1988 yılında Elton John ve Mark Knopfler 6’ıncı Prens’in Trust Rock galasında sahnede Eric Clapton’a bu şarkıyla eşlik ettiler.

Cocaine, Eric Clapton yorumuyla devleşen bir klasik. Aranızda hala daha dinlemeyen varsa, daha fazla vakit kaybetmemesini öneririz.

Hoşçakalın ..

logo

Benzer Bloglar

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı Rap müzik tarihinin en iyilerini sizler için sıralamaya çalıştık. aralarında duygusal davrandıklarımız olabilir muhtemelen fark edeceksinizdir ama bunu anlayışla karşılayacağınızdan nedense yazıyı kaleme aldığımızda hiç şüphemiz olmadı...

Jürgen Kloop’un Hikayesi Fragmanı

Jürgen Kloop'un Hikayesi Fragmanı

Beklenen Film ve Dizilerin Yeni Fragmanları Netflix ve Sinema Dünyasından Son Gelişmeler Jürgen Klopp “Jürgen” ikonik delikanlı.. ve daha önce ekranlarda görülmeyen özgün, bağımsız bir hikaye. Jürgen Klopp tarafından silinmez bir şekilde tasvir edilen Jürgen Klopp'un bu keşfi...

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Enter Sandman Şarkısının Hikayesi Klasik Şarkıların Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgileri Metallica'nın "Enter Sandman" parçası ana rifinden tehditkar şarkı sözlerine ve ikonik müzik videosuna kadar tüm zamanların en çok tanınan ve evrensel olarak en çok sevilen metal şarkılarından...

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Klasiği Kashmir Şarkısının Hikayesi Kashmir Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? Led Zeppelin Rolling Stones dergisininde belirttiği üzere, rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından birisi olarak adını yeryüzüne kazımıştır. 1968-1980 yılları arasında aktif olarak hard rock...

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Klasiği Highway to Hell Şarkısının Hikayesi Highway to Hell Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? AC/DC nin 1979 çıkış tarihli gaz içeren aynı zamanda Grammy en iyi hard rock performans ödülüne sahip hit olmuş şarkısı highway to hell ve gerçek hikayesi. Şarkıyı bugüne kadar çok ünlü...

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Grubun Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Twenty One Pilots Kuruluş Hikayesi ve Grup Üyelerinin Bilgileri Twenty One Pilots , Ohio’da kurulan Amerikan müzik grubudur. Grammy ödülüne sahip olan Twenty One Pilots , kurucularından yalnızca Tyler Joseph kalmıştır. Alternatif Hip...

Yorum Yap