Cranberries – Zombie Şarkısının Öyküsü

Efsane Şarkı Hikayelerinde Bugün..

Cranberries - Zombie

Bu şarkı, 20 Mart 1993 yılında Warrington bombalı saldırılarında Geçici İrlanda Cumhuriyeti Ordusu tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıdan esinlenerek yazılmıştır. Saldırıda Jonathan Ball ve Tim Parry adlarında iki çocuk öldürüldü. Dolores O’Riordan Zombie parçasının, sonsuza dek sürecek İrlandalının bağımsızlık mücadelesinden bahsettiğini belirtmiştir.

Years, Heaney ve U2’nun duyarlı çalışmaları gibi, Cranberries’te Zombie’yi İngiltere ve İrlanda arasındaki barış için yazdıklarını iddaa ediyorlar.  Şarkı, aynı zamanda küçük çocukları öldürmenin trajedisini anlatmaktadır ve politik mücadele açısından o yıllarda çok fazla tartışılmıştı. O’Riordan o dönemde verdiği röportajlarda, şarkının bu derece yankı uyandırıp başarı sağlayacağı konusunda şaşırdığını belirtiyordu.

Cranberries - Zombie

Şarkının klibini Samuel Bayer çekmişti. Videoda yer alan İngiliz askerleri ve çocuklar gerçek karakterler olup çocuklar yerel bölgede yaşayan insanlardı. Bayer klipte, bu sahneleri altın boyayla kaplı çarpıcı Dolores O’Riordan görüntüleriyle birleştiriyor. Geçmişinde bir ressam olan Bayer, özgür bırakıldığında kliplerinde çılgınca yaratıcılıklarını sunabiliyordu. En bilinen bir diğer eseri de, Nirvana’nın Smells like Teen Spirit klibidir.

Cranberries - Zombie

Video için boyanmak O’Riordan’ın fikriydi. Sebep olunan tüm acılar için mecazi bir anlam ifade etmek amacıyla hac önünde bir görüntü de buluştu. 

31 Ağustos 1994’te, şarkının yayınlanmasından sadece birkaç hafta sonra IRA ordusu 25 yıl süren çatışmanın ardından ateşkes ilan etti .. Bu bir mucizeydi ve Cranberries’in yaratmış olduğu etkinin bunda büyük payı olduğu konuşuldu.

İlk Cranberries albümü Everybody Else İrlanda’da birkaç yılda yazılıp kaydedilmişti. Bu albüm 1993 yılında piyasaya sürüldü ve daha sonra albümün turnesi için uzun bir tura çıkıldı. İşte bu sırada grup ikinci albümleri için şarkılar yazmaya başladı ve Zombie o yıl İngiltere’yi gezerken yazılmıştı.

Cranberries - Zombie

Albümdeki Linger ve Dreams gibi şarkılardan agresif bir siyasi dönüş alınması hem ses hem de geri bildirim açısından keskin bir anlam içeriyordu. Dolores O’Riordan ile yapılan bir röportajında, yolda, bir şeyler yazmak daha canlı ve gerçekçi bir hal aldı. Sanırım Zombie bu sayede ortaya çıkabildi. İlk albümümüz daha uysal ve çekiciydi fakat sonra sallanmaya başladık. Bu yüzden daha çok Rock and Roll şarkısı yazmaya başladık.

O dönemde MTV videoya çok fazla para verdi ve ABD’de 7 milyondan fazla kopya satılmasına yardımcı oldu.  Şarkı dünyada bir çok listede zirveye tırmandı ve klibi milyonlarca kez izlendi.

Cranberries - Zombie

15 Ocak 2018’de hayatını kaybeden Dolores O’Riordan’ın ölümüne dek Zombie şarkısı hiç unutulmadı ve etkisini hiçbir zaman kaybetmedi. Dünyada savaşlar devam ettiği sürece de bu şarkı bir marş olarak söylenmeye devam edecek. İşte bu yüzden Dolores’te dünyaya armağan ettiği bu şarkısı ile her zaman bizimle yaşamaya devam edecek.

Teşekkürler Cranberries..

logo

Benzer Bloglar

 • frankenstein1.jpg
 • frankenstein2.jpg
 • frankenstein3.jpg

Frankenstein Hakkında Korkunç Gerçekler

Roman Tarihinin En Korkunç Karakteri!! Korkutucu Olan Her An da Aklınıza Mutlaka O Gelir.. Frankenstein, edebiyat dünyasının en ünlü en korkutucu isimlerinden biri haline dönüşen korku kurgu karakteridir. Frankenstein ilk olarak gotik bir roman sayesinde ortaya çıkmıştı ancak ismi...

 • metallica-nothing1.jpg
 • metallica-nothing2.jpg
 • metallica-nothing3.jpg

Metallica - Nothing Else Matters Şarkısının Hikayesi

Unutulmaz Şarkılar: Bu Şarkı Evde Bekleyen Bir Piliç Yazılmış Olamaz! Nothing Else Matters 1991 yılında doğan Metallica’nın en iyi efsanevi parçalarının başında gelir. Metallica’nın grup üyeleri James Hetfield, Lars Ulrich ve Kirk Hammett bu şarkıyı beraber yazdılar...

 • navajo1.jpg
 • navajo2.jpg
 • navajo3.jpg
 • navajo4.jpg
 • navajo5.jpg
 • navajo6.jpg

Navajo Kabilesinin Hikayesi

Navajo Kabilesi Hakkında İlginç Bilgileri Navajo kabilesi, Güney Amerika yerlilerinin en büyük kabilelerinden birisidir. Güneybatı’da bugün Arizona, New Mexico, Colorado ve Utah’ın bulunduğu bölgelerde yaşadılar. Navajo ismi onlara Navajo Apaçileri adını veren İspanyollardan geliyor...

Yorum Yap