Çocuklar Beklemeyi Nasıl Öğrenir ?

ÇOCUKLARA BEKLEMEYİ ÖĞRETMEK

Sabırsız insanların en büyük ihtiyacı beklemektir. Hatta beklemek en zor davranışlardan biridir. Beklemek umut içerir,  güzel düşünmeyi içerir , beklemek iradeli olmaktır. İradeli olan anne babalar çocuklarına da beklemeyi kolayca öğretebilirler. Bunun yanında pratik eğitimler de vardır. Bu eğitimlerle hem kontrol hem de gelişim sürecinde çocuklar hayata daha güzel başlarlar.

BEKLEMEK VE SAAT

Saati görünür yapmak

Çocukların 9 yaşından önceki hayal dünyası 9 yaşından sonra gerçeklere dönüşür. 9 yaş öncesinde sayılar arasındaki fazla farklılıkları söyleyemezler. Çocuklara beklemeyi öğretirken saati görünür yapmak en doğru yöntemlerden biridir. Saati görünür yapmak belli ve kesin olmayan hayallerinin netleşmesini sağlar . Annesini okulda bekleyen çocuk “Annem zil çalınca okula gelecek ; bu ellerimi yıkamak kadar çabuk olacak “ şeklinde düşünmesi saati daha kolay anlamasına yardımcı olacaktır ve beklemesi zor olmayacak ; bu sebeple sabır gösterecektir.

ÇOCUĞU OYUNA YÖNELTİN KENDİ OYNASIN

Çocuğunuzu beklemeye alıştırırken oyun oynamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bir çok sebep vardır. Her zaman her yerde oynayabilir. Kendi hayaliyle oyun için hazırlıklar yapar , hangi rolleri edineceğine kendi hayaliyle karar verir.  

Çocukların  hayalleri  sınırsızdır. Çocuğunuzun oynamaması gereken oyunlar ; Laptop , Bilgisayar oyunları gibi tablete bağlı oyunlar da oynaması hayalini ve zihninin gelişimini duraksatır .Çocuğunuza oynatmanız gereken oyunlar ; masal tiyatrosu gibi küçük oyunlar, satranç , puzzle gibi… Bu tür oyunlar çocuğun bağımsız öğrenme ve sabırla bekleme  yeteneğini kazanmasına yardımcı olur.

AÇIK ALANDA ÖĞRETMENCİLİK OYUNU

Çocuklar okula götürülmek için babalarının evden çıkmasını beklerler. Büyükler bile beklemeyi sevmeyip sıkıldıklarını dışarıya yansıtabilirler. Bu durumda babanın evden çıkmasını beklemek  her zaman sıkıcıdır. Bu durumda çocuğun ilgisini yönlendirmek gerekir. Örneğin ; iki çocuk yoldaki afişlerden bir harf , kelime gibi… vs. Arayacakları bir nesneyi bulmak için yarışırlar. Biri aklından tuttuğu kelimeyi diğer çocuğun bulması için başka harfleri sayarak ipucu vermeye çalışıyor, diğer çocuk bunları birleştirerek kelimeyi tahmin ediyor. Çocuk burada beklemeyi nasıl öğrenecek derseniz ilk önce birbirlerine göre kuralları ayarlarlar, ikincisi çocuklar bu oyunu hep oynarlar , anne ya da baba oyuna zaten katılmak durumunda değildir,  ikisi bu oyuna yetecektir ve beklemek kolay olacaktır.

YETİŞKİNLERİN KONUŞMALARINI BÖLMEMENİN KOLAY YOLU

Küçük çocukların büyük sohbetlerinin arasına girip laflarını kesmesi pek hoş karşılanmaz ; fakat annesinin bir başkasıyla konuşurken , çocuğun araya girmesine karşılık annesinin tutumu farklı olabilir; kucağına alıp kafasını okşarsa , “beni beklersen seninle konuşacağım “ mesajını verebilir. Bu  etki çocuğa “Seni gördüm anladım . Biraz beklermisin ?” bu da bir bekleme eğitimidir.

AİLE VE YETIŞKİN AKRABA GÜNLERİ

Bir başka önemli olan bekleme davranışı bayram , tatil  gibi önemli günleri beklemektir. Okul günü olmayan cumartesi Pazar günü de buna dahildir. Çocuğa yardımcı olmak için zamanı ayarlayabilirsiniz. Bu önemli günlerin zamanını belirleyin. Bu zamanın tarihlerini beyinde kısa tutmak için davetiyeler , yapılacak işler , armağanlar vb.. hazırlanması gerekenleri bu günlere yayabilir ve çocuğunuzun neler yapması gerektiği konusunda ona yardımcı olabilirsiniz. “ İşte beklemek kolay oldu “ !

logo

Benzer Bloglar

Her Şeyi Kafaya Takmaktan Kurtulmak İçin 7 Basit Yöntem

Her Şeyi Kafaya Takmaktan Kurtulmak İçin 7 Basit Yöntem

çok kafaya takan bir insansanız ve bu özelliğinizden kurtulmak istiyorsanız yazımızdaki önerileri uygulamaya çalışın ve belkide özgürleşirsiniz.

Tüm Zamanların En İyi 5 Kitabı

Tüm Zamanların En İyi 5 Kitabı

En İyi 5 Kitabı Sizler İçin Seçmeye Çalıştık Bestseller Serisinden Bazıları Tarih boyunca kaleme alınmış ve kağıda dökülmüş, tüm zamanların en iyi kitapları listesini oturup çıkarın deseler tabii ki de böyle bir liste çıkarmak aslında saçmalıktan öte değildir. Hele ki en iyi 5 kitap...

İnternet Bağımlılığı Nedir? Neden Artıyor?

İnternet Bağımlılığı Nedir? Neden Artıyor?

İnternet Benliğimizi Ele Geçirdi! İnternet Bağımlısı Olmaya Ne Kadar Meyilliyiz? İnternetin ve teknolojik aletlerin evlere kalıcı misafir olmasıyla birlikte çocuklardan yemek yemeyenler daha o küçük yaşlarda televizyon ya da teknolojik ürünlere mahkûm edilir hale getiriliyor. Çünkü...

Stoacılık Felsefesi Nedir  – Stoisizm

Stoacılık Felsefesi Nedir – Stoisizm

Felsefemi Değiştiriyorum Ahali, Bundan Sonra Ölümüne Stoisizm ! Greko-Romen klasik tarih dönemine ait bir felsefedir. Şimdilerde eserleri kaybolmuş olan Kıbrıslı Zenon tarafından kurulmuştur. Zenon, yaşadığımız bütün ıstırabın stotik tutkular olarak bilinen yıkıcı...

Efektif Olarak Sürekli Kazanmanızı Sağlayacak 5 Tavsiye

Efektif Olarak Sürekli Kazanmanızı Sağlayacak 5 Tavsiye

Efektif Olarak Sürekli Kazanmanızı Sağlayacak 5 Tavsiye İş sırası amaçlarınızı gerçekleşmeye gelince aslında birçok insanın ihmal etme eğiliminde olduğunu görürsünüz buna kendinizi de katmanız hiçte abartı olmaz. Genellikle bu amaçların sürekli olarak izlenmesi ve tekrar tekrar gözden...

  • kız-kardes-etkileri.jpg

Kız Kardeşin Yaşamımıza Etkisi ?

Kız Kardeşi Olan İnsanların Pozitif Gelişimleri Kız Kardeşi Olan İnsanların Pozitif Gelişimleri, yakın zamanda yapılan araştırmalarda gün yüzüne çıktı. Elbette bazen can sıkıcı ve çekilmez olabilirler fakat tüm argümanlar sinir bozucu da olsa kız kardeşlerinizin hayatınızı çok çok iyi bir...

Yorum Yap