Bitcoin Nasıl Güvenli Kullanılır ?

KRİPTO PARA BİTCOİNİ NASIL GÜVENLİ KULLANIRIZ ?

Kendine has esnek avantajları olan düzenlenmeye tabi tutulmayan, herhangi merkezinin olmayan, belgelenebilir olmayan, sanal ortamda kullanılan bitcoini siber saldırılardan korumak mümkün mü? bitcoin hesabınızı güvenli kullanmak için merak ettiğiniz konuları birlikte inceleyelim.

BİTCOİN NEDİR ?

Yatırımcıların yeni gözdesi haline gelen kripto para birimi Bitcoin, birçok girişimcilerin , tüccar ve siber güvenlik profesyoneli tarafından güvenli liman olarak takdire değer bulundu. Günümüz teknolojisinin hızla gelişmesi ile tasarlanan dijital  yeniliklerden biri olarak anılan Bitcoin’in geleneksel yatırım araçlarından ayıran en büyük farklarıysa;

 • Piyasada dönen paralar gibi merkez banka tarafından basılmaması,
 • Herhangi bir hükümetin kontrolünde olmaması ya da faturalandırmaya konu olmaması,
 • Tüm işlemlerin sadece çevrimiçi gerçekleşmesi ayrıca dijital imza ile korunması,
 • Hesapların dondurulamaması
  şeklinde kullanıcıların karşısına çıktı.

Bu ayrıcalıklar  Bitcoin’in siber dolandırıcılar tarafından kolay lokma olarak görülmesine sebep oldu. Kendine has esnek avantajları olması, düzenlenmeye tabi tutulmaması, herhangi merkezinin olmayışı, belgelenebilir olmaması, dijital olması ve sadece dijital yöntemle imal edilmesi bitcoin’i, siber suçların işlenmesi için açık hedef haline getirmiştir.

Siber Saldırılar ve Bitcoin Soygunu


Bitcoin piyasası 1 milyar doları geçtiği tahmin ediliyor. İştah açıcı  pazar değeriyle uluslararası finans çevrelerinde ilgiyle takip ediliyor. Bitcoin sadece piyasa değeri ile haberlere konu olmamıştır. Yakın zamanda miktarı milyon dolarları bulan hırsızlıklara da konu oldu.Cazip teklifler ve inandırıcı görsellikler ile Bitcoin sahiplerini inandıran siper dolandırıcılar, e-mail  yollayarak, e-posta hesaplarına sızarak bitcoin hesap şifrelerinin sıfırlanmasını sağladı. Yaşanan bu olayların ardından bitcoin kullanıcılarının dijital cüzdanları korumasız hale gelmiş,  dolandırıcılar için hesapları boşaltmaları saniyeler almıştır. Bu olaylar neticesinde tahmin edilen yaklaşık 4 bin 100 Bitcoin’in, yani 1.2 milyon doların sahibi oldular. Dünyada üzerinde en büyük vurgun Hong Kong’ta gerçekleşti. Bu kez çalınan meblağ 5 milyon doları buldu. Bitcoin işlemi yapıldıktan sonra geri alınamadığı ve kullanıcıların yapılan işlemin bilgisi dahilinde olmadığını, kendilerine ait bitcoin miktarını resmi olarak belgeleyemedikleri için hesaplarından boşaltılan paraların tekrardan hesap  sahiplerine teslim edilme imkanı bulunmuyor.


Üretilmesi işlemci gücü yüksek,korunaklı sistemler tarafından gerçekleştirilen bitcoinlere ulaşmak için saldırganlar, hiçbir şeyden habersiz kullanıcıların sistemlerine sızarak Bitcoin mağduriyeti yaşamalarına sebep oluyorlar.  MtGox gibi popüler Bitcoin sitelerinin tıpkı aynısı olduğuna inandırılan ve kurnazca benzerleri tasarlanan siteler yardımı ile kullanıcıların verileri ve sanal cüzdanlarına da sızıyorlar. Güvenli olduğuna inanılan bitcoin dijital cüzdanları  birçok defa bu  saldırılardan nasibine düşeni almıştır.

Bitcoin Kullanıcılarına Tavsiye Edilen Altın Kurallar


Siber alemin güvenlik liderlerinin tavsiyelerine göre, Bitcoin sahibi olan ya da olmak isteyen kullanıcıların siber soygunlara konu olan saldırılara maruz kalmaması için şunları öneriyorlar:

 1. Öncelikle çevrim içi kullanımda küçük miktarlarda paralar bulundurun. Bitcoin sahipleri sanal paralarını saklamak için çevrimdışı cüzdanlar oluşturmayı ihmal etmeyin.
 • Bilindiği üzere yapılan işlemler geri alınamıyor. çevrim içi hizmetleri kullanmanız gerekli olduğunda güvenilir ve bilinen platformları tercih edin.

 • Dijital cüzdanınız sık sık yedekleyin. Bilgisayardaki bir hataya ya da olası bir cihaz çalınmasına karşılık bir kopya almak, daha sonra cüzdanın yeniden kullanımına olanak tanır.
 • Dijital cüzdanınızda şifrelemeyi karakteristik ve karmaşık kombinasyonlarla yapın. Bu işlem sizi internet korsanlarından korumaya yardımcı olacaktır.
 • Yazılımlarınız güncel olsun. Güvenlik açıklıklarının giderilmesi ve teknik eksiklerden arındırmak için güncellemeleri zamanında yapılması şarttır.
 • İmzalama seçeneğini birden fazla oluşturarak kullanın. işlemler sırasında şifrelerinizden bir tanesi sehven ifşa olsa bile hesabınız güvende kalacaktır .
 • Güvenlik yazılımlı bilgisayarlar kullanın. Hesabınızı güvende tutmak için mutlaka bitcoin hesabına giriş yaptığınız bilgisayarın da güvende olması gerekiyor. Kullandığınız bilgisayarınız da zararlı yazılımlar ve virüsleri temizlemesi için güncel, bilinen, güvenilir, programlar kullanın. İnternet üzerinde güvendiğiniz resmi sayfalardan indirme yapmaya ve zararlı yazılım karşıtı programlarla sisteminizi taramaya özen gösterin. Teknik ve yazılımsal problemler yaşamamak için bilgisayarınızı sürekli güncelleyiniz.

Bitcoin’i  ilgilenen ve ilgi duyanların gözde yatırım aracı oldu. Öyle ki resmi yoldan para kazanan yatırımcılar ve sıradan kullanıcıların sayısı günden güne artmaktadır. Bitcoin kullanıcılarının sürekli artması siber hırsızların iştahını kabarttığı açıkça ortadadır. Her ne kadar bitcoin üretimi   yüksek güvenlikli sistemler kullanılarak çözülmesi zor şifreleme ortamında hazırlansa da siber saldırılar bitcoin kullanıcılarını rahat  bırakmayacakları görülüyor. Kısacası güvenli kullanım için güvenlik tedbirlerini elden bırakmayınız.

logo

Benzer Bloglar

Bitcoin’in 25 Ekim İtibariyle Sert Yükselişi – Dev Uyandı!

Bitcoin’in 25 Ekim İtibariyle Sert Yükselişi – Dev Uyandı!

Bitcoin Yükselişe Geçti! Uyuyan Dev Uyandı.. Her zaman ki gibi Bitcoin öldü, buraya kadardı, 6 bin dolara yolculuğu başladı, bundan sonra bir b.k olmaz dedikodularının arttığı bir döneme girmişken uyuyan dev öyle bir gözlerini açtı ki piyasa tabiriyle keriz silkelemesinin en...

$ Chainlink Yükselişi – Kripto Para Piyasası ?

$ Chainlink Yükselişi – Kripto Para Piyasası ?

$ Chainlink Yükselişi – Kripto Para Piyasası ? Chainlink ( LINK ) son günlerde resmen yanıyor ve kripto pazarının tamamından bağımsız olarak kendi izinde koşmaya devam ediyor. Gelişmiş yazılımı ve kendisine adanmış bir topluluk tarafından desteklenen Link, grafikler üzerinde güçlü bir...

Yorum Yap