Alfred Nobel Hakkında Çok İlginç 13 Bilgi


Alfred Nobel Kimdir?

Nobel Ödülleri Kurucusu ve Patent Rekortmeni Alfred Nobel’in Hikayesi..

Nobel Ödüllerinin Yaratıcısı

“Binlerce fikrim varsa ve eğer aralarından yalnızca biri bile iyi çıktıysa bundan gayet memnun olurum.” Bu söz tarihin en büyük kimyagerlerinden biri olan Alfred Nobel’e ait ve biyografisinden bir alıntıdır. Alfred Nobel, soyadından da anlaşılacağı üzere Dünya’nın en iyilerinin seçildiği Nobel ödüllerinin de kurucusudur. Alfred Nobel ile ilgili şaşıracağınız daha çok bilgi mevcut ve şimdi sırasıyla Alfred Nobel hakkındaki ilginç hikayelere uzanalım.

Baba Oğul Mucit Sevdalısı

Alfred Nobel’in babası Immanuel Nobel’de bir mucit ve mühendisti ve modern kontrplakları icat etti, aynı zamanda torpil üzerinde çalışmaları oldu. Yani baba oğul olarak aynı kafada hayatlarını sürdürdüler.

Alfred Nobel’in Kaç Kardeşi Vardı?

Alfred Nobel’in tam 8 kardeşi vardı. O zamanlar 3 çocuk falan hikaye tabi, veba, virüs hastalıklar gırla, kalan sağlar bizimdir hesabı ne kadar çocuk o kadar iyi. Alfred, anne ve babasının 3.çocuğuydu.

Alfred Nobel Kimin Soyundan Geliyordu?

Alfred Nobel kimin soyundan geliyordu diye aranızda merak edenler olacaktır. Günümüzde bile kendisini padişah soyuna bağlayanları görürsünüz çevrenizde. Tabii ki Alfred Nobel’in zekası ve üretkenliği de bir yere bağlanmalıydı. Alfred Nobel, ünlü İsveçli bilim adamı ve yazar Olaus Rudbeck’in soyundan geliyordu. Olaus Rudbeck’in kim olduğunu merak edenlere Google üzerinden araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum.

Örgün Eğitimsiz ve Diplomasız

Alfred Nobel’de diplomasızlardan diyeceğim şaşırmayın çünkü bu abimizin örgün eğitimi maalesef bulunmuyor. Çağımızda en fazla ödülü olan kişinin resmi orta öğretim ve yüksek öğrenim görmemesi büyük sürpriz değil mi? Ancak o zamanlarda ünlü fizik, kimya, matematik ve edebiyat öğretmenleri şahsen ve özel eğitimler verirdi. Alfred Nobel’de kendini bu şekilde geliştirdi. Belki de avantajı buydu bilemeyiz.

Eğitimini Nasıl Aldı?

Alfred Nobel’in Rusya ile Kaderinin Kesişmesi

Alfred Nobel’in Rusya ile ne ilişki var diye soranlar olabilir. Baba Nobel o sıralar 1837’de Stockholm’de bir işletmesi var ve başarısız olup işleri batırıyor. Bunun üzerine tası tarağı toplayıp Saint Petersburg’a taşınıyorlar. Rusya macerası bu şekilde başlıyor.

Nitrogliserin ile Yakınlaşması

Alfred, Paris’te nitrogliserin mucidi Ascanio Sobrero ile tanışma şansı yakalıyor ve arkadaş tarafından daha güvenli ve dikkatli kullanması konusunda bizzat uyarılıyor ve kısa bir eğitim alıyor. Böylelikle nitrogliserin ile daha fazla haşır neşir olmaya başlıyor.

Aldığı Patent Sayısı

Alfred Nobel Kaç Patent Aldı?

çok meraklanmadan hemen söylüyorum; Alfred Nobel dünya çapında tam 355 patent aldı. Gerçekten patent işini abartanlardan birisi diyebiliriz. Ama bu konuda tam bir fenomendi. Alfred Nobel’in ilk aldığı patent ise 1857 yılında bir Gaz Sayacı idi.

Dinamit Kaç Yılında İcat Edildi?

Nitrogliserin 1867 yılında emici etkisiz bir maddeyle karıştırıldığında yeni bir icat olan Dinamit elde edildi. Alfred durmak bilmiyordu ve yaramaz bir çocuk gibi tehlikeli maddelerle uğraşmaya bayılıyordu.

Alfred Nobel’in Aşık Olduğu Kadınlar

Alfred’in özel hayatını didikleyelim birazda. Mucit Alfred bir yandan mucitlik peşindeydi ama kızları da ihmal etmiyordu. Hayatında bazı kaynaklara göre 3 kıza aşık olduğu belirtiliyor. Ve ilk aşkı bir rus kızıydı. Alexandra şuursuzca Alfred Nobel’in teklifini reddetmişti. Sonra dan eminim kafasını duvarlara taşlara vurmuştur ne diyelim.

Kimlere Aşık Oldu?

İkinci aşkı, 1876’da sekreteri olan Bertha Kinsky’di. Hatta bu kızımızın diğer ödüllerin arasına Barış Ödülü’nün dahil edilmesinden payının olduğu söylenir.

Alfred Nobel’in Yanlış Ölüm Haberi

En büyük saçmalıklardan biriside, abisi Ludvig Nobel’in 1888’de ölmesinin ardından gazetelerin çoğunun ölüm ilanlarında yanlışlıkla Alfred’i yazması haberidir. Gazetecilikte çıta arşa ermiş koca muciti canlı canlı toprağa gömmüşler yahu. Neyse sonra bir şekilde düzeltmeler, özrüler yerine getirilmiş tabi.

Alfred dedim ya tehlikeli şeylerle uğraşmaya bayılıyor. Yine o sıralar 1875’te bu sefer dinamitten de güçlü Jelatinli Gelignit dedikleri patlayıcıyı icat ediyor.

Alfred Nobel Ne Zaman Öldü?

Alfred Nobel 10 Aralık 1896’da kalp rahatsızlığı nedeniyle yaşamını yitirdi ve gerisinde sonsuza kadar unutulmayacak parçalar bıraktı. Alfred Nobel‘in Monumnet’i 1991’de Saint Petersburg’da kuruldu. Teşekkürler büyük mucit..

logo

Benzer Bloglar

Jürgen Kloop’un Hikayesi Fragmanı

Jürgen Kloop'un Hikayesi Fragmanı

Beklenen Film ve Dizilerin Yeni Fragmanları Netflix ve Sinema Dünyasından Son Gelişmeler Jürgen Klopp “Jürgen” ikonik delikanlı.. ve daha önce ekranlarda görülmeyen özgün, bağımsız bir hikaye. Jürgen Klopp tarafından silinmez bir şekilde tasvir edilen Jürgen Klopp'un bu keşfi...

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Enter Sandman Şarkısının Hikayesi Klasik Şarkıların Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgileri Metallica'nın "Enter Sandman" parçası ana rifinden tehditkar şarkı sözlerine ve ikonik müzik videosuna kadar tüm zamanların en çok tanınan ve evrensel olarak en çok sevilen metal şarkılarından...

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Klasiği Kashmir Şarkısının Hikayesi Kashmir Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? Led Zeppelin Rolling Stones dergisininde belirttiği üzere, rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından birisi olarak adını yeryüzüne kazımıştır. 1968-1980 yılları arasında aktif olarak hard rock...

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Klasiği Highway to Hell Şarkısının Hikayesi Highway to Hell Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? AC/DC nin 1979 çıkış tarihli gaz içeren aynı zamanda Grammy en iyi hard rock performans ödülüne sahip hit olmuş şarkısı highway to hell ve gerçek hikayesi. Şarkıyı bugüne kadar çok ünlü...

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Grubun Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Twenty One Pilots Kuruluş Hikayesi ve Grup Üyelerinin Bilgileri Twenty One Pilots , Ohio’da kurulan Amerikan müzik grubudur. Grammy ödülüne sahip olan Twenty One Pilots , kurucularından yalnızca Tyler Joseph kalmıştır. Alternatif Hip...

Guns N ‘Roses’dan “Sweet Child O’ Mine” Şarkısının Hikayesi

Guns N 'Roses'dan “Sweet Child O' Mine” Şarkısının Hikayesi

Şarkının Sözleri ve Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Sweet Child O' Mine Nasıl Yazıldı İlginç Story'si Kısaca söylemek gerekirse, “Sweet Child O 'Mine” hikayesi ve tüm gerçeği bir aşk şarkısı olmasıdır. “Tatlı çocuk” adı, aslında şarkının yazarı ve sanatçısı Axl Rose'un aşık...

Yorum Yap