AC/DC Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

AC/DC Klasiği Highway to Hell Şarkısının Hikayesi

Highway to Hell Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı?

Şarkının Hikayesi?

AC/DC nin 1979 çıkış tarihli gaz içeren aynı zamanda Grammy en iyi hard rock performans ödülüne sahip hit olmuş şarkısı highway to hell ve gerçek hikayesi. Şarkıyı bugüne kadar çok ünlü isimler coverladı, amatör grupların bar performanslarında her zaman listelerinde yer aldı ve rock müzikle alakalı alakasız her canlının bir gün mutlaka tatmış olduğu bir şarkı olarak müzik tarihine geçti.

Son zamanlarda O Ses Türkiye programına katılan bir çok yarışmacının da favorileri arasında yer alıyor. AC/DC grubu üyelerine dünyaya bıraktıkları bu miras için konunun en başından teşekkürümüzü iletelim.

Highway to Hell Farklı Farklı Yorumlanabilir

Sembolik olarak şarkı cehenneme giden yol havasında duruyor. Tabi farklı farklı yorumlarda yapılmamış değil. Cehennem, öbür dünyaya yolculuk için en iyi tabirlerden biridir. Bu terim farklı farklıda yorumlanabilir fakat anlatılanlardan birisi budur.

En yaygın olarak anlatılan hikayelerden bir diğeri de, AC/DC’nin o dönemde yaşamlarının zorunlu bir parçası haline gelen tur yolculukları geliyor. Angus Young grubun tur mevsimlerinde zahmetli yolculukları cehenneme giden bir yol şeklinde anlattığı oluyor. Grubun bu yolculuklardan da etkilendiği aşikar.

Bon Scott’un Ölümcül Kazalardan Etkilendiği Yol

Diğer bir teori ise, Avustralya’da ölümcül kazalara neden olan otoyollara dayandırılıyor. Bu yolların bazılarında ölümcül motor kazaları gerçekleşirdi ve Bon Scott bu yolların cehenneme giden yollar olduğunu düşünürdü.

Canning otoyolu bunlarında arasında en belirgin olanıdır. Bu yolun üzerinde Bon Scott’un arkadaşlarıyla birlikte sık sık takıldığı Raffles adlı bir bar vardı. Şarkının sözlerinde arkadaşları ile gideceği bir parti olduğundan bahseder. Bu da yüksek ihtimalli yorumlardan birisidir.

Güneşin Batışı Bir Cehennemi Andırıyor

Brian Johnson şarkının hikayesi hakkında farklı bir yorumda bulunmuştur. Sidney’den Perth’e uzanan alternatif bir güzergahtan yapılan uzun otobüs yolculuğu olduğunu söyler. Bu yolculuk sırasında güneşin batış anını mecazi olarak bir ateş topuna benzetir. Cehennem yolu bu sayede oluşmuş gibi düşünebiliriz.

Grup cehenneme gitmek fikrini farklı farklı yorumluyor aslında. AC/DC’nin yaşam tarzı ateşli krallığa kabul edilmek üzerine kurulmuş diyebiliriz. Bu projenin şeytani mesajları gizlediği fikriyle karşı karşıya kalan Angus Young, bu tür fikirleri asla gizlemediklerini ve bu albümü adlandırırken görüşlerimizi net bir şekilde ortaya koyduklarını anlatıyordu.

Şarkı Sözleri

Fanlar Şarkıyı Bir Yaşam Olarak Anlatıyor

Bir dinleyici parçada duyduğu hissi paylaşarak; yaşamın vahşi bir cehennem olduğunu tehlikeli bir yol olduğunu ve bu tehlikeli yolda kimsenin onu durdurmaya çalışmasını itemediğinden bahseder.

Sonuç olarak şarkının bir yaşam tarzı olduğunu söyleyebiliriz. Bulunduğumuz yolun sonunun bizi cehenneme götürdüğünü kabul edebiliriz çünkü yaşam yolculuğu oldukça tehlikeli. Ancak bunu tersine çevirmek bizim hedefimiz olmalı.

Yani cehenneme giden yolda olmanın bir parçası, özgürlük ve bu gizemin bir parçası olmak aslında. Bu yüzden rotanızı ve bugüne kadar kazanmış olduğunuz ivmeyi değiştirmek gibi bir niyetiniz olmasın. R yok, yola devam..

Hoşçakalın..

logo

Benzer Bloglar

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı

Tüm Zamanların En İyi 6 Rap Sanatçısı Rap müzik tarihinin en iyilerini sizler için sıralamaya çalıştık. aralarında duygusal davrandıklarımız olabilir muhtemelen fark edeceksinizdir ama bunu anlayışla karşılayacağınızdan nedense yazıyı kaleme aldığımızda hiç şüphemiz olmadı...

Jürgen Kloop’un Hikayesi Fragmanı

Jürgen Kloop'un Hikayesi Fragmanı

Beklenen Film ve Dizilerin Yeni Fragmanları Netflix ve Sinema Dünyasından Son Gelişmeler Jürgen Klopp “Jürgen” ikonik delikanlı.. ve daha önce ekranlarda görülmeyen özgün, bağımsız bir hikaye. Jürgen Klopp tarafından silinmez bir şekilde tasvir edilen Jürgen Klopp'un bu keşfi...

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Metallica Enter Sandman Hikayesi 5 İlginç Gerçek

Enter Sandman Şarkısının Hikayesi Klasik Şarkıların Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgileri Metallica'nın "Enter Sandman" parçası ana rifinden tehditkar şarkı sözlerine ve ikonik müzik videosuna kadar tüm zamanların en çok tanınan ve evrensel olarak en çok sevilen metal şarkılarından...

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Efsanesi Kashmir Şarkısının Hikayesi

Led Zeppelin Klasiği Kashmir Şarkısının Hikayesi Kashmir Anlamı, Öyküsü, Nasıl Yazıldı? Led Zeppelin Rolling Stones dergisininde belirttiği üzere, rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından birisi olarak adını yeryüzüne kazımıştır. 1968-1980 yılları arasında aktif olarak hard rock...

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Twenty One Pilots Hikayesi Bilinmeyen Gerçekler

Grubun Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Twenty One Pilots Kuruluş Hikayesi ve Grup Üyelerinin Bilgileri Twenty One Pilots , Ohio’da kurulan Amerikan müzik grubudur. Grammy ödülüne sahip olan Twenty One Pilots , kurucularından yalnızca Tyler Joseph kalmıştır. Alternatif Hip...

Guns N ‘Roses’dan “Sweet Child O’ Mine” Şarkısının Hikayesi

Guns N 'Roses'dan “Sweet Child O' Mine” Şarkısının Hikayesi

Şarkının Sözleri ve Gerçek Hikayesini Öğrenmek İster misiniz? Sweet Child O' Mine Nasıl Yazıldı İlginç Story'si Kısaca söylemek gerekirse, “Sweet Child O 'Mine” hikayesi ve tüm gerçeği bir aşk şarkısı olmasıdır. “Tatlı çocuk” adı, aslında şarkının yazarı ve sanatçısı Axl Rose'un aşık...

Yorum Yap