72 Kuralı Nedir? Ne İşe Yarar?

72 Kuralı İle Nasıl Hesap Yaparız ?

72 Kuralı Nedir?

72 kuralı, belirli bir faiz oranı göz önüne alındığında, faiz ödemeleri yoluyla bir miktar parayı iki katına çıkarabilecek süreyi tahmin etmek için finans sisteminde kullanılan bir tekniktir.

72 Kuralı ayrıca, belirli bir yıl içerisinde belirli bir miktar parayı katlamak için gereken faiz oranını da tahmin etmenizi sağlar. Kural, faiz oranının belirlenen miktarda parayı ikiye katlamak için gereken zaman süresiyle çarpılmasının yaklaşık olarak 72’ye eşit olduğunu belirtir.

72 kuralı ayrıca, bileşik faizinde odluğu gibi, üssel büyüme ve bozulma durumunda, parasal enflasyonun neden olduğu alım gücü kaybında uygulanabilir.

Zaman Hesabı:

R x T = 72 olsun. R, büyüme oranıdır (faiz oranı) ve T, para miktarının ikiye katlaması için geçen süredir (yıl olarak).

logo

Benzer Bloglar

Banka Neden Kredi Kartı Vermez?

Banka Neden Kredi Kartı Vermez?

Kredi Kartının Verilmeme Nedenleri Onaylanmayan Kart Başvuruları Kredi kartları bizlere taksitli alışveriş yapma fırsatı tanımaktadır hatta para puan kazanma ve maddi anlamda ise başvuru yaptığımız bir seçenektir. Özel ya da devlet bankalarına yapmış olduğumuz kredi kart başvurumuz...

Yorum Yap